Czy płuca po koronawirusie się regenerują? Jest dobra wiadomość dla osób, które przeszły COVID-19

2020-11-30 6:59 Kinga Czernichowska
Czy płuca po koronawirusie się regenerują? Jest dobra wiadomość dla osób, które przeszły COVID-19
Autor: Pixabay.com Czy płuca po koronawirusie się regenerują? Jest dobra wiadomość dla osób, które przeszły COVID-19

Holenderscy naukowcy mają dobrą wiadomość dla osób, któe przeszły COVID-19. Płuica się regenerują. Wcześniej przypuszczano, że koronawirus zostawia w naszym organizmie trwałe ślady.

Informację, jakoby uszkodzenia dokonane przez koronawirusa nie były trwałe, potwierdzili holenderscy naukowcy. Podają oni, że w ciągu trzech miesięcy od momentu wypisania ze szpitala wszystko wraca do normy. Dzieje się tak w przypadku większości pacjentów.

W celu potwierdzenia tych doniesień przebadano 124 ozdrowieńców po ciężkim przebiegu COVID-19. Ochotników eksperymentu podzielono na trzy grupy: przyjęci na oddział intensywnej terapii, przyjęci na oddział zakaźny, leczeni w domu z objawami wskazującymi na konieczność hospitalizacji.

Po upływie trzech miesięcy wszystkim zlecono tomografię komputerową, wykonano im też testy czynnościowe i badania laboratoryjne. Wyniki były bardzo pozytywne. U większości płuca się regenerowały. Jeżeli chodzi o trwałe uszkodzenia, były one niewielkie i dotyczyły głównie tych, którzy trafili na oddział intensywnej terapii.

Naukowcy podkreślają, że warto skupić się na procesie rehabilitacji. O tym, jak wrócić do pełni sił, przeczytasz poniżej:

Okazało się, że ci, którzy wykonywali ćwiczenia rehabilitacyjne, szybciej wracali do zdrowia. Przypomnijmy, że są to nie tylko ćwiczenia fizyczne, lecz także oddechowe i relaksacyjne.

Testowanie na koronawirusa i COVID-19 sprawdził nasz reporter Kuba Paduch:
Koronawirus instrukcja postępowania