Czy Odra poparzyła dzieci? Mocne słowa burmistrza Krosna o sytuacji na Odrze

2022-08-12 9:57
autor: PAP/Lech Muszyński
Autor: autor: PAP/Lech Muszyński

Katastrofa ekologiczna na Odrze od kilku dni nie znika z czołówek, ale niewiadomych jest wciąż sporo. Kto naprawdę zatruł Odrę? Czy w wodzie znajduje się mezytylen? Próbują tego dociec m.in. polska prokuratura, czy niemieccy badacze. Sprawę skomentował również burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula. Padły mocne oskarżenia pod adresem Wód Polskich.

W Odrze wykryto wysokie stężenie rtęci

Według polskich służb za zatrucie wody w rzece mogą odpowiadać zakłady przemysłowe. To jednak zbyt wcześnie, by móc jednoznacznie wskazać winnego. Swoje ekspertyzy upublicznili również Niemcy. Jak podaje telewizja rbb24 – według niemieckich badań, w wodzie ma znajdować się wysokie stężenie rtęci.

Sprawę postanowił głośno skomentować burmistrz Krosna Odrzańskiego, szczególnie narażonego na niebezpieczeństwo.

- Znaleziono martwe ryby koło Jazu Lipki – mówi Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego. - I my mamy tam tony martwych ryb, a nie jak wczoraj usłyszałem na konferencji Wód Polskich – kilka martwych ryb. Polski Związek Wędkarski i Społeczna Straż Rybacka zebrały ich w okolicach Krosna Odrzańskiego na odcinku dwukilometrowym ok. 2 tony 700 kg.

Zatruta Odra: śnięte ryby, zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych

Burmistrz zaznacza, że zagrożenie na terenie Krosna jest znacznie większe, niż do tej pory sądzono. Władze samorządowe na własną rękę drukują plakaty, by ostrzec mieszkańców, aby nie zbliżali się do wody. Apelują też, by zabrali oni swoje pasieki z okolicy rzeki.

Przez brak węgla nie może wypiekać chleba

– Za chwilę wszędzie elementy trucizny mogą się pojawić w naszym obiegu – tłumaczy Marek Cebula. - My nie wiemy, czy dzisiaj nie ma na terenie poszczególnych samorządów poparzonych dzieci na przykład. Ryby wyciągane z Odry mają poparzone skrzela. Ta substancja była ogromnie niebezpieczna.

Nie tylko dla ryb. Jak zaznacza burmistrz – w okolicę rzeki oprócz spacerowiczów z dziećmi i pupilami domowymi, woda przyciąga też dzikie zwierzęta. Odra stanowi dla nich bowiem źródło pitne.

- Monitorujemy rzekę – dodaje burmistrz Krosna Odrzańskiego. - Nie potwierdzono, że był to mezytylen, czyli bardzo niebezpieczna substancja. Nie potwierdzono tego. Jeśli my nie wiemy 11 sierpnia dalej, jaka substancja zanieczyściła Odrę, żeby znaleźć antidotum, to na co my czekamy?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE