Czy będą kolonie i obozy? Co z wakacjami? Trwają rozmowy z organizatorami. Nowe decyzje

2020-05-27 9:57 Kinga Czernichowska

Czy będą kolonie i obozy? Co z wakacjami dla dzieci i młodzieży? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu rodziców i nastolastków. Okazuje się, że decyzja o odwołaniu wakacji, w tym wszelkich kolonii i obozów nie jest jeszcze przesądzona. Być może poznamy ją na dzisiejszej (27 maja) konferencji prasowej. Co wiadomo w sprawie organizowania kolonii i obozów? Jakie są najnowsze ustalenia ministrów zdrowia i edukacji w sprawie kolonii i obozów? Sprawdźcie.

Dyskusje o tym, czy będą kolonie i obozy, podejmowano już w kwietniu. Wówczas minister zdrowia Łukasz Szumowski, twierdził, że możemy zapomnieć o koloniach i obozach w tym roku. Te informacje były bardzo pesymistyczne, ale 12 maja panował już dużo większy optymizm. Z kolei dzisiaj (27 maja) ma się odbyć konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Niewykluczone, że dowiemy się na niej, co z wakacjami, co na przykład z koloniami i obozami - czy te w ogóle się odbędą?

Czy będą kolonie i obozy?

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski, przyznał, że organizacja kolonii i obozów mogłaby być możliwa pod pewnymi warunkami i zachowaniem reżimu sanitarnego, a także nowych, wprowadzonych przez rząd zasad i wytycznych. Czy będą zatem kolonie i obozy? I na jakich warunkach?

- Jesteśmy w trakcie rozmów z biurami podróży i organizacjami harcerskimi. Po przeprowadzeniu tych rozmów będziemy rozmawiali z ministrem zdrowia, a on w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim podejmie ostateczną decyzję, czy organizacja kolonii i obozów będzie bezpieczna - mówił 11 maja na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Dwa tygodnie temu (13 maja) na konferencji prasowej do tych informacji odniósł się minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Organizacja wyjazdów, takich jak kolonie i obozy, będzie zależeć od tego, czy liczba zakażeń będzie maleć, czy wskaźnik retransmisji będzie bliższy zeru - mówił na konferencji Łukasz Szumowski.

Decyzja  w sprawie tego, czy będą tego lata kolonie i obozy, miała zostać podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Niewykluczone więc, że temat organizacji kolonii i obozów zostanie ponownie podjęty na dzisiejszej (27 maja) konferencji prasowej.

Kolonie i obozy to aktywny wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Co roku w takich wakacjach uczestniczyły tysiące dzieci. Teraz, kiedy granice są jeszcze zamknięte, a wypoczynek za granicą niemożliwy, kolonie i obozy w Polsce byłyby jedyną możliwością spędzenia wakacji dla dzieci i młodzieży. 

Kolonie i obozy są ponadto o tyle ciekawym dla dzieci wypoczynkiem, że nie dość, że przebywają z rówieśnikami, to jeszcze uczestniczą wówczas w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach. Do wyboru są bowiem wyjazdy: survivalowe, językowe, taneczne, surfingowe i wiele innych.

Posłuchaj, jakie wybrać miejsca na wakacje z dzieckiem nad Bałtykiem. To materiał z cyklu dobrze posłuchać. Podcasty z poradami

Czy będą kolonie i obozy? Możliwe nowe zasady

Jeżeli jednak minister Łukasz Szumowski zgodzi się na organizację kolonii i obozów, to organizatorzy (biura podróży, organizacje harcerskie) będą musiały się dostosować do nowych zasad i reżimu sanitarnego.

Kolonie i obozy. Jakie mogą być zasady?

  • reżim sanitarny
  • ograniczona liczba dzieci w grupach, na wyjazdach
  • regularnie czyszczenie części wspólnych
  • reżim sanitarny przy wspólnym jedzeniu posiłków

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa