Czy będą kolonie i obozy? Co z wakacjami? Trwają rozmowy z organizatorami. Nowe decyzje

2020-05-27 9:57

Czy będą kolonie i obozy? Co z wakacjami dla dzieci i młodzieży? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu rodziców i nastolastków. Okazuje się, że decyzja o odwołaniu wakacji, w tym wszelkich kolonii i obozów nie jest jeszcze przesądzona. Być może poznamy ją na dzisiejszej (27 maja) konferencji prasowej. Co wiadomo w sprawie organizowania kolonii i obozów? Jakie są najnowsze ustalenia ministrów zdrowia i edukacji w sprawie kolonii i obozów? Sprawdźcie.

Dyskusje o tym, czy będą kolonie i obozy, podejmowano już w kwietniu. Wówczas minister zdrowia Łukasz Szumowski, twierdził, że możemy zapomnieć o koloniach i obozach w tym roku. Te informacje były bardzo pesymistyczne, ale 12 maja panował już dużo większy optymizm. Z kolei dzisiaj (27 maja) ma się odbyć konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Niewykluczone, że dowiemy się na niej, co z wakacjami, co na przykład z koloniami i obozami - czy te w ogóle się odbędą?

Czy będą kolonie i obozy?

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski, przyznał, że organizacja kolonii i obozów mogłaby być możliwa pod pewnymi warunkami i zachowaniem reżimu sanitarnego, a także nowych, wprowadzonych przez rząd zasad i wytycznych. Czy będą zatem kolonie i obozy? I na jakich warunkach?

- Jesteśmy w trakcie rozmów z biurami podróży i organizacjami harcerskimi. Po przeprowadzeniu tych rozmów będziemy rozmawiali z ministrem zdrowia, a on w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim podejmie ostateczną decyzję, czy organizacja kolonii i obozów będzie bezpieczna - mówił 11 maja na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Dwa tygodnie temu (13 maja) na konferencji prasowej do tych informacji odniósł się minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Organizacja wyjazdów, takich jak kolonie i obozy, będzie zależeć od tego, czy liczba zakażeń będzie maleć, czy wskaźnik retransmisji będzie bliższy zeru - mówił na konferencji Łukasz Szumowski.

Decyzja  w sprawie tego, czy będą tego lata kolonie i obozy, miała zostać podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Niewykluczone więc, że temat organizacji kolonii i obozów zostanie ponownie podjęty na dzisiejszej (27 maja) konferencji prasowej.

Kolonie i obozy to aktywny wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Co roku w takich wakacjach uczestniczyły tysiące dzieci. Teraz, kiedy granice są jeszcze zamknięte, a wypoczynek za granicą niemożliwy, kolonie i obozy w Polsce byłyby jedyną możliwością spędzenia wakacji dla dzieci i młodzieży. 

Kolonie i obozy są ponadto o tyle ciekawym dla dzieci wypoczynkiem, że nie dość, że przebywają z rówieśnikami, to jeszcze uczestniczą wówczas w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach. Do wyboru są bowiem wyjazdy: survivalowe, językowe, taneczne, surfingowe i wiele innych.

Posłuchaj, jakie wybrać miejsca na wakacje z dzieckiem nad Bałtykiem. To materiał z cyklu dobrze posłuchać. Podcasty z poradami

Czy będą kolonie i obozy? Możliwe nowe zasady

Jeżeli jednak minister Łukasz Szumowski zgodzi się na organizację kolonii i obozów, to organizatorzy (biura podróży, organizacje harcerskie) będą musiały się dostosować do nowych zasad i reżimu sanitarnego.

Kolonie i obozy. Jakie mogą być zasady?

  • reżim sanitarny
  • ograniczona liczba dzieci w grupach, na wyjazdach
  • regularnie czyszczenie części wspólnych
  • reżim sanitarny przy wspólnym jedzeniu posiłków

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE