Storczyki

i

Autor: Canva

Kwiaty

Co robić, żeby storczyk miał dużo kwiatów? Sprawdź te domowe sposoby

2023-09-25 13:01

Storczyki to bardzo popularne kwiaty doniczkowe. Możemy je znaleźć zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i w większości supermarketów. Mogą kwitnąć całymi miesiącami, ale wymagają również wiedzy, jak o nie dbać. Co robić, żeby storczyk miał dużo kwiatów?

Storczyki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Ze względu na piękne odmiany oraz łatwą dostępność w sklepach ogrodniczych oraz supermarketach często sięgamy po nie jako ozdobę do domu lub prezent dla bliskiej osoby. 

Nie wystarczy jednak sam zakup tych kwiatów, ale również podstawowa wiedza na temat ich pielęgnacji. Pierwsze kroki zaczynają się już w sklepie. 

Jakiego storczyka wybrać? 

Podczas wyboru odpowiedniego storczyka w sklepie warto dokładnie przyjrzeć się każdej roślinie. Warto, abyśmy spojrzeli na korzenie, czy są czyste i niepokryte żadnymi plamami, które mogłyby świadczyć o infekcji grzybiczej. 

Powinniśmy zwrócić również uwagę na pąki. Ich powiędnięcie lub uschnięcie świadczy o skrajnym przesuszeniu storczyka. Najlepiej wybrać takiego kwiatka, który ma błyszczące, mięsiste kwiaty. 

Jak dbać o storczyki w domu? 

Wbrew pozorom pielęgnacja storczyków nie jest trudna. Warto jednak zapamiętać kilka podstawowych zasad, a nasze storczyki będą pięknie kwitły. 

Jako pierwsze, ale i najważniejsze, jest zadbanie o odpowiednie światło i temperaturę. Ozdobne storczyki to rośliny pochodzące z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej oraz południowo-wschodniej Azji. 

W zależności od gatunku, zapotrzebowanie na światło może się różnić. Najpopularniejsze z nich najlepiej czują się:

  • na wschodnich parapetach, gdzie światło jest delikatne; 
  • na południowych ścianach, gdzie słońce dociera przez większość część dnia;
  • na północnych parapetach, ponieważ ich zapotrzebowanie na światło jest niewielkie. 

Warto zatem przed wybraniem miejsca dla nowego kwiatka, sprawdzić wymagania konkretnego rodzaju, jaki mamy. Jest to ważne, ponieważ niedoświetlony storczyk będzie kwitł ubogo lub wcale, a wystawienie go na nadmierne słońce doprowadzi do blaknięcia i żółknięcia liści. 

Większość storczyków toleruje temperaturę pokojową w granicach 20-23 stopnie Celsjusza. Istotnym elementem jest zachowanie kilkustopniowej różnicy w temperaturach dziennych i nocnych. Takie wahania pomagają w odpowiednim rozwoju rośliny. 

Co ile dni podlewać storczyki? 

Odpowiednie podlewanie również jest niezwykle ważnym zabiegiem w pielęgnacji storczyków. Najprostszym sposobem na nawodnienie korzeni jest zanurzenie doniczki z rośliną w wodzie na 20 minut, a następnie odsączenie. 

Powinniśmy powtarzać tę czynność co 10-14 dni. Najlepiej wykonywać ją rano, aby nadmiar wody mógł odparować przed wieczornym obniżeniem temperatury. Zresztą storczyk sam da znać, kiedy trzeba go podlać. Jeśli korzenie będą miały srebrny/biały kolor, to znaczy, że czas na nawodnienie. Kiedy korzenie są zielone, roślina jest odpowiednio nawilżona. 

Jakie podłoże jest najlepsze dla storczyków? Nawożenie i przesadzanie

Sklepowe storczyki zwykle osadzone są w mieszance podłoża z mchem, które dłużej zatrzymuje wilgoć. Mimo to sami możemy zrobić podłoże. Wystarczy wymieszać przekompostowaną korę sosnową z torfem i ziemią liściową

Podczas wyboru doniczki warto też, abyśmy zwrócili uwagę na to, aby nie była ona ciasna. Najczęściej spotykane storczyki najlepiej czują się również w przezroczystych osłonkach

Często te kwiaty uprawiane są bez podłoża. Nie można zatem zapominać o regularnym podlewaniu korzeni. Co więcej, storczyki potrzebują dodatkowego zasilenia składnikami mineralnymi. Niedobór mikro- i makroelementów sprawi, że ich kwitnienie będzie ubogie lub nawet nie będzie go wcale. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe występuje w okresie aktywnego wzrostu - w czasie wypuszczania liści, bulw i pędów. Najlepiej nawozić je specjalnie przeznaczonymi preparatami dla storczyków. Bardzo wygodne w stosowaniu są popularne pałeczki nawozowe do storczyków. Jedna aplikacja wystarcza nawet na 3 miesiące.

Za to przesadzanie storczyka odbywa się zdecydowanie najrzadziej ze wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Należy to zrobić, kiedy znaczna ilość korzeni powietrznych wychodzi poza doniczkę lub wewnątrz osłonki. Zwykle zaleca się, aby to robić, co 2-3 lata

48.FPFF w Gdyni. Gala finałowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE