Centrum wiedzy o Odrze... na Odrze, dosłownie! Budynek już zacumował przy moście Grunwaldzkim [POSŁUCHAJ]

2020-10-16 10:37 Patty
Odra Centrum
Autor: Fundacja OnWater

I zacumował! Budynek Odra Centrum przypłynął już na swoje docelowe miejsce, czyli przy ​moście grunwaldzkim we Wrocławiu. Tak, nie przewidzieliście się - budynek przypłynął, bo to jedyne takie miejsce kulturalno-edukacyjne w Europie. Centrum wiedzy o Odrze .... na Odrze.

Transport budynku ważącego 400 ton był wyzwaniem, ale się udało i w środę Odra Centrum znalazła się przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu. Swoje drzwi dla mieszkańców i nie tylko otworzy pod koniec października. Jednak Centrum będzie działać z ograniczeniem miejsc na czas pandemii koronawirusa.

Ośrodek edukacyjno-kulturalny Odra Centrum zajmuje się tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów oraz podejmuje działania kulturalno-społeczne pod nazwą „Budujemy Tożsamość Odrzan”. W ramach Odra Centrum działać będą projekty prowadzone we współpracy z Gminą Wrocław, ale nie tylko:

  • Szkoła na Wodzie, gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie,
  • iOdra – punkt informacji turystycznej na temat Odry,
  • ODRATEKA - czyli biblioteka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały na temat Odry, a także punkt gastronomiczny Odra Cafe.
  • Mała Szkutnia – miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze
  • Akademia Węzłów – unikalne warsztaty wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.

Twórcą Odra Centrum jest fundacja OnWater.pl, od 2013 r. realizująca projekty edukacyjne i kulturalne promujące wiedzę na temat Odry, tj. sprzątanie rzek, spływy edukacyjne, warsztaty ekologiczne, które gromadzą kilkaset uczestników w każdej edycji.

- Zajmujemy się przede wszystkim edukacją dzieciaków. Chcemy mówić im o ekologii, o ochronie środowiska w kontekście rzeki, ale też o rzeczach związanych z historią. Chcemy im pokazać, że to Odra zbudowała Wrocław - mówi Anna Surówka z fundacji Onwater.

Jednak w czasie pandemii miejsca na zajęciach będą bardzo ograniczone, a w kawiarni będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Pojawiły sie też miejsca do dezynfekcji.

Posłuchaj więcej na temat Odra Centrum we Wrocławiu: