Byłeś chory na COVID-19? Sprawdź, co możesz zrobić w domu i jak wrócić do pełni sił!

2020-11-23 12:00 Kinga Czernichowska
Byłeś chory na COVID-19? Sprawdź, co możesz zrobić w domu i jak wrócić do pełni sił!
Autor: Pixabay.com Byłeś chory na COVID-19? Sprawdź, co możesz zrobić w domu i jak wrócić do pełni sił!

Byłeś chory na COVID-19? Jest szereg rzeczy, które możesz zrobić w domu, by jak najszybciej wrócić do pełni sił. Chodzi o proste ćwiczenia wzmacniające, ale też techniki relaksacyjne, a także radzenie sobie z codziennymi czynnościami. Sprawdź, co możesz zrobić w domu.

Spis treści

  1. Byłeś chory na COVID-19? Jak wrócić do pełni sił? Oto kilka rad
  2. Byłeś chory na COVID-19? Jak wrócić do zdrowia? Ćwiczenia
  3. Jak wrócić do zdrowia po COVID-19? Kompendium, broszura

Byłeś chory na COVID-19? Powrót do zdrowia jest stopniowy. Jeszcze długi czas po przebyciu COVID-19 możesz czuć osłabienie i mieć trudności z oddychaniem oraz przełykaniem. Powstała broszura informująca, co można zrobić w domu, by polepszyć swój stan zdrowia po przejściu COVID-19. My na bazie tej broszury przygotowaliśmy dla Was małe kompendium z informacjami o tym, co można zrobić, by jak najszybciej wrócić do pełni sił.

Byłeś chory na COVID-19? Jak wrócić do pełni sił? Oto kilka rad

Kilka przydatnych rad znajdziecie w poniższej galerii. Kliknij w pierwsze zdjęcie i przeglądaj dalej strzałkami.

Byłeś chory na COVID-19? Jak wrócić do zdrowia? Ćwiczenia

W broszurze informacyjnej o tym, jak wrócić do zdrowia po przebyciu COVID-19 można znaleźć różne ćwiczenia. Są tam różne rodzaje ćwiczeń.

Rodzaje ćwiczeń

  • wzmacniające
  • oddechowe
  • rozciągające
  • wyciszajace

My podamy Wam kilka przykładów takich ćwiczeń.

Ćwiczenia rozciągające

Wyciągnij prawą rękę w kierunku sufitu, następnie wykonaj delikatny skłon w lewą stronę; powinieneś/powinnaś poczuć rozciąganie wzdłuż prawej strony tułowia. Powróć do pozycji początkowej i wykonaj ćwiczenie w ten sam sposób, rozciągając tym razem lewą stronę tułowia.

Wyciągnij wyprostowane ramię przed siebie. Następnie, zginając je w stawie barkowym, przybliż wyprostowane ramię do klatki piersiowej na wysokości barków. Użyj drugiej ręki, aby docisnąć ramię do klatki piersiowej i zwiększyć tym samym rozciągnięcie w okolicy ramiennej. Powróć do pozycji początkowej i wykonaj ćwiczenie w ten sam sposób po przeciwnej stronie.

Usiądź na krawędzi krzesła z wyprostowanymi plecami i stopami opartymi płasko na podłodze. Wyprostuj nogę w stawie kolanowym, opierając piętę na podłodze. Oprzyj dłonie na udzie drugiej, zgiętej nogi. Siedząc z maksymalnie wyprostowanymi plecami, pochyl się delikatnie do przodu, wykonując zgięcie w stawach biodrowych do momentu, w którym poczujesz rozciąganie w tylnej części wyprostowanej nogi. Powróć do pozycji początkowej i wykonaj ćwiczenie po przeciwnej stronie.

Stań w niewielkim rozkroku i pochyl się do przodu, opierając się rękoma o ścianę lub inną stabilną powierzchnię. Zachowując wyprostowaną pozycję ciała, odstaw jedną nogę za siebie. Palce obu stóp powinny być skierowane naprzód. Nogę znajdującą się z przodu zegnij lekko w stawie kolanowym, uważając jednocześnie na to, aby noga z tyłu pozostała wyprostowana, a pięta dotykała podłogi. Poczujesz rozciąganie w tylnej części podudzia. Powróć do pozycji początkowej i wykonaj ćwiczenie po przeciwnej stronie

Ćwiczenia wzmacniające

Ramiona opuść luźno wzdłuż tułowia, trzymając w rękach ciężarki w taki sposób, aby wnętrza dłoni skierowane były do przodu. Górna część ramion, od łokcia w górę, powinna pozostać nieruchoma. Spokojnie unoś przedramiona (zginając je w stawie łokciowym), podnosząc jednocześnie ciężarki. Ćwiczenie możesz wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej

Stań w odległości około 30 cm od ściany i ułóż dłonie płasko na ścianie, na wysokości barków, tak aby palce skierowane były ku górze. Dbając o wyprostowaną pozycję ciała podczas ćwiczenia, powoli zbliżaj tułów do ściany poprzez zgięcie ramion w stawach łokciowych. Następnie powoli zacznij odpychać się od ściany do momentu, w którym ręce powrócą do pozycji wyprostowanej

Usiądź na krześle z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ręce ułóż luźno wzdłuż tułowia lub skrzyżuj na klatce piersiowej. Powoli wstań i pozostań w pozycji stojącej, licząc do 3, a następnie powoli powróć do pozycji siedzącej. Stopy powinny dotykać podłoża przez cały czas trwania ćwiczenia.—Jeśli nie możesz wstać z krzesła bez podpierania się rękami, spróbuj ćwiczyć na wyższym krześle. Jeżeli ten wariant ćwiczenia również jest na początku za trudny, możesz używać rąk, aby podeprzeć się podczas wstawania

W każdej dłoni trzymaj ciężarek, a ramiona opuść luźno wzdłuż tułowia, tak aby wnętrza dłoni skierowane były w stronę tułowia. Zacznij unosić oba ramiona do boku, na wysokość barków (ale nie wyżej), następnie powoli je opuszczaj, powracając do pozycji początkowej. Ćwiczenie możesz wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Jak wrócić do zdrowia po COVID-19? Kompendium, broszura

Całą broszurę na temat tego, jak wrócić do zdrowia i pełni sił po przebyciu COVID-19 znajdziecie pod linkiem. Pamiętajcie, że osoby, które wyzdrowiały, mogą oddawać osocze. Osocze ozdrowieńców jest teraz na wagę złota!

Posłuchaj: lek. Łukasz Jaśkiewicz o koronawirusie
Koronawirus instrukcja postępowania