Budynek wielorodzinny we Wrocławiu uznany za najpiękniejszy w Polsce. Wrocławianie: to chyba jakiś żart

i

Autor: canva/ Facebook

Budynek wielorodzinny we Wrocławiu uznany za najpiękniejszy w Polsce. Wrocławianie: "to chyba jakiś żart"

2023-01-30 14:36

Wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie European Property Awards 2022. Zaprojektowana przez nich Nowa Manufaktura we Wrocławiu została najpiękniejszym budynkiem wielorodzinnym w Polsce. W werdykt ten nie mogą uwierzyć wrocławianie i wyrażają mocne niezadowolenie w mediach społecznościowych.

European Property Awards to jeden z najważniejszych europejskich konkursów w branży wnętrz i nieruchomości. Swoje początki ma w pierwszej połowie lat 90. Zgłoszenia są w nim oceniane przez ponad 80 ekspertów, którzy koncentrują się na jakości projektu, użytkowości, innowacyjności, oryginalności i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój - czytam na wrocławskiej gazecie wyborczej.

I to właśnie w tym konkursie zwycięzcą w kategorii Architecture Multiple Residence Poland okazała się wrocławska Nowa Manufaktura zlokalizowana na Przedmieściu Oławskim przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Pułaskiego. Odpowiedzialna za projekt budynku jest pracownia architektoniczna AP Szczepaniak. Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, w którym znajduje się ponad 300 mieszkań wraz z lokalami usługowymi. Większości wrocławianom ten werdykt się jednak nie spodobał, o czym dosadnie informowali w mediach społecznościowych.

Nowa Manufaktura zdobyła nagrodę, ale nikomu się nie podoba

Po opublikowaniu przez GW artykułu o nagrodzie dla Nowej Manufaktury w przedmiotowym konkursie, pod postem na Facebooku pojawiło się blisko 700 komentarzy internautów, głównie wrocławian. Na próżno szukać w nich słów aprobaty i zachwytu nad budynkiem. Wprost przeciwnie - mowa jest o tym, że jest on brzydki, nie pasuje do otoczenia, a na dodatek - że jest to antyprzykład w dobieraniu barw i odcieni.

"Jeden z paskudniejszych budynków, wciśnięty na siłę i przeskalowany";

"Czy to żart? On nie ma nic do czynienia z pięknem. Nie ma nawet nic do czynienia ze sztuką łączenia kolorów, a do tego przecież nie trzeba mieć studiów";

"Przecież to fatalny budynek" - piszą internauci.

Nowa Manufaktura kupiła sobie nagrodę?

Jak się okazuje, przykład zdobycia nagrody w tym prestiżowym konkursie nie do końca zdaje się być do końca obiektywny. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Otóż, nagrody się w nim, mówiąc kolokwialnie, kupuje. I można o tym przeczytać na stronie internetowej organizatora. W skrócie: zasponsoruj kategorię- czyli wymyśl ją sobie, daj nam pieniądze, a my ją utworzymy i wygrasz.

A Wam się podoba?

Światełko do nieba 2023
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE