A4

i

Autor: Ralf Lotys/Wikimedia Commons Nowe stawki na A4 od poniedziałku, 3 kwietnia 2023

Transport

Bezpłatna A4 z Wrocławia do Katowic! Kto i kiedy będzie mógł jeździć za darmo?

2023-05-30 15:01

Autostrada A4 na odcinku Wrocław - Katowice od 1 lipca 2023 roku ma być bezpłatna! Sejm przyjął rządowy projekt ustawy, jednak za darmo z drogi nie będą mogli korzystać wszyscy.

Świetna informacja nie dotyczy wszystkich kierowców, ale znaczna większość będzie zadowolona. Odcinek autostrady A4 z Wrocławia do Katowic będzie darmowy! Kiedy ustawa wejdzie w życie i kto nie będzie musiał płacić?

Autostrada A4. Odcinek Wrocław - Katowice będzie bezpłatny. Dla kogo? 

Rząd pracuje nad ustawą, która ma sprawić, że pojazdy o masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle państwowe odcinki autostrady będą mogły pokonywać bezpłatnie. Projekt ustawy został już przyjęty przez Sejm. Pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, czyli m.in. samochody ciężarowe, autobusy i autokary, wciąż zobowiązane do płacenia za przejazd. 

Nowe odcinki bezpłatnej autostrady. Gdzie pojedziemy za darmo?

Wspomniany odcinek autostrady A4 z Wrocławia do Katowic nie będzie jedynym fragmentem, który po wprowadzeniu nowych przepisów będzie można pokonywać za darmo. Projekt ustawy zadziała również w przypadku autostrady A2 na odcinku Konin - Stryków. Przejazd będzie darmowy tam, gdzie opłaty pobiera aktualnie Krajowa Administracja Skarbowa. 

Bezpłatny odcinek autostrady A4. Czy trzeba pobrać bilet?

Bilety elektroniczne działają już na autostradzie A4 od jakiegoś czasu. Kierowcy pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, wciąż będą zobowiązani do zapłacenia za przejazd właśnie elektronicznie. Bramek na autostradzie jak nie było, tak wciąż nie będzie, a darmowego przejazdu nie trzeba będzie nigdzie zgłaszać.

Darmowa autostrada A4. Od kiedy obowiązuje ustawa?

Ustawa została już zaakceptowana przez Sejm, jednak nie jest to koniec papierkowej roboty. Teraz podpisać ją musi również Senat, a następnie sam prezydent Polski. Jeśli przepisy zostaną uchwalone przez Senat na czerwcowym posiedzeniu, to już od 1 lipca kierowcy będą mogli poruszać się po autostradzie A4 za darmo.

Młoda para wyleciała w powietrze! Przerażający wypadek na przejściu dla pieszych w Ciechanowie [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE