Spis treści
- Paszport szczepionkowy konieczny do zagranicznych podróży?
- Paszporty szczepionkowe - tego chce coraz więcej krajów
- Paszporty szczepionkowe ze sporą liczbą kontrowersji
Paszport szczepionkowy konieczny do zagranicznych podróży?
Już na początku lutego informowaliśmy o tym, że Unia Europejska przyjęła wspólne wytyczne dotyczące zaświadczeń o szczepieniach przeciwko COVID-19. Jednym z głównych zwolenników dokumentów w UE był premier Grecji Kyriakos Micotakis, który w liście do szefowej KE Ursuli von der Leyen wprost stwierdził, że akceptowane w całej Unii zaświadczenia o szczepieniach miałyby ułatwić swobodę podróżowania po Europie zaszczepionym osobom. Micotakis zaznaczył co prawda, że dokument nie byłby wymogiem dla przekroczenia granicy, ale dałby pewność zaszczepionym osobom, że mogą to zrobić. Wcześniej o podobnym podejściu mówił rząd Cypru.
Przypomnijmy, że już w listopadzie 2020 roku australijska linia lotnicza Qantas zapowiedziała, że warunkiem skorzystania z jej usług jest udokumentowane szczepienie. "Paszport szczepionkowy" popiera także Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które pracuje nad specjalną aplikacją w tej sprawie. Z kolei w Wielkiej Brytanii wprowadzenie wymogu dowodu o szczepieniu zapowiedział operator statków rejsowych Saga, który planuje wznowienie rejsów w maju. Jak stwierdziła firma w wypowiedzi dla CNN, wymóg wprowadziła po zbadaniu opinii klientów, głównie osób po 50. roku życia, wśród których 95 proc. poparło pomysł.
Paszporty szczepionkowe - tego chce coraz więcej krajów
Teraz temat paszportów szczepionkowych wraca. Rośnie bowiem liczba krajów, które chciałaby je wprowadzić. Zielone światło dla paszportów szczepionkowych dała też m.in. Dania i Czechy. Pozytywnie w tej kwestii wypowiedzieli się również władze Hiszpanii, czyli jednego z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Według nich paszporty szczepionkowe mogłyby umożliwić wycieczki zagraniczne na szeroką skalę oraz odbudować turystykę, która mocno ucierpiała w 2020 roku.
Hiszpania będzie wspierać każde narzędzie ułatwiające powrót do bezpiecznego podróżowania i mobilności - powiedziała Reyes Maroto, minister przemysłu, handlu i turystyki Hiszpanii.
Jak podkreśliła, będzie rekomendować takie rozwiązanie nie tylko w Unii Europejskiej, ale też na całym świecie.
Paszporty szczepionkowe ze sporą liczbą kontrowersji
Pomysł paszportów szczepionkowych wzbudza jednak sporo kontrowersji. Nie jest przekonana m.in. do niego WHO, które podkreśla, że są one sprzeczne z "zasadami sprawiedliwości i uczciwości". Inni podkreślają, że to dyskryminacja osób, które nie mogły się jeszcze zaszczepić. Dodatkowym aspektem jest to, że wciąż nie wiadomo, czy osoby zaszczepione na pewno nie transmitują wirusa. Z kolei dr Łukasz Olejnik, badacz cyberbezpieczeństwa i prywatności, wskazuje na ryzyko związane z bezpieczeństwem danych.
Istnieją wątpliwości i pytania dotyczące stosowanych standardów, technologii, gwarancji, zagrożeń, konieczności współdziałania itp. To nie jest "jakaś tam" kolejna aplikacja. Jest to dużo poważniejszy problem niż aplikacje do "śledzenia kontaktów" - pisze analityk na swoim blogu.
Mimo obiekcji etycznych i wątpliwości medycznych, może się okazać, że przynajmniej w niektórych przypadkach zaświadczenie o zaszczepieniu będzie w praktyce paszportem niezbędnym do podróży.
Źródło: Podróże tylko z PASZPORTEM SZCZEPIONKOWYM?! Chce tego coraz więcej krajów, w tym np. Hiszpania