Kolejna grupa chce wcześniejszych szczepień

i

Autor: Pixabay.com

Kolejna grupa chce SZCZEPIEŃ POZA KOLEJNOŚCIĄ. "Bez nas nie ma powrotu do normalności"

2021-02-18 13:16

Kolejna grupa domaga się szczepień poza kolejnością. Tym razem chodzi o kierowców ciężarówek i pracowników centrów logistycznych. W imieniu ich wszystkich, list do ministra zdrowia napisał prezes związku pracodawców Transport i Logistyka Polska. Od obu tych grup zawodowych zależy utrzymanie ciągłości łańcuchów dostaw.

Jak argumentuje Maciej Wroński, prezes związku - są to dwie grupy, które powinny otrzymać szczepienia na jak najwcześniejszym etapie.

- Pomimo, że kierowcy pracują w ścisłym reżimie sanitarnym i nie opuszczają kabin pojazdów bez uzasadnionej potrzeby, nawet w miejscach załadunku czy rozładunku, to coraz częściej stosowane są wobec nich restrykcje ze względu na mobilny charakter ich pracy - pisze w liście do ministra prezes Wroński. - Władze poszczególnych państw członkowskich UE wprowadzają dla nich obowiązkowe testy na Covid-19 jeszcze przed wjazdem na ich terytorium. Przykładem może tu być okres przed Świętami Bożego Narodzenia, gdy po początkowym zamknięciu granic między Francją a Wielką Brytanią wprowadzono obowiązkowe testy przed wjazdem do Francji.

Jak podkreśla prezes Wroński,  to dzięki kierowcom można utrzymać ciągłość łańcuchów dostaw na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym.

- Dotyczy to także dostaw żywności, lekarstw, paliwa czy innych podstawowych ze społecznego punktu widzenia produktów - dodaje. 

Kolejną grupą, która powinna być zaszczepiona jak najszybciej, to pracownicy centrów logistycznych.

- Zwłaszcza tych zajmujących się dystrybucją żywności w danym rejonie - zaznacza prezes. - Nie są oni niestety ujęci jako pracownicy infrastruktury o znaczeniu strategicznym, niemniej ich rola ma kolosalne znaczenie dla zapewniania dostaw dla ludności oraz placówek medyczno-opiekuńczych. Nietrudno bowiem sobie wyobrazić co by się stało, gdyby w centrum dystrybucyjnym zaopatrującym jedną z dużych aglomeracji miejskich stwierdzono ognisko zakażeń Covid19 i cała załoga musiałaby udać się na obowiązkową kwarantannę. Przymusowa przerwa w pracy oznaczałaby całkowite wstrzymanie dostaw żywności w danym regionie.

List związku do ministra zdrowia został wysłany we wtorek, 16 lutego.

- Pamiętajmy – nie ma powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki bez prawidłowego działania transportu - piszą na swojej stronie internetowej przedstawiciele związku.

Jestem bardzo szczęśliwa. Rozmawiamy z pierwszą seniorką zaszczepioną na koronawirusa