Ile na komunię dla dziecka? Ile pieniędzy na komunię od chrzestnego? ILE NA KOMUNIĘ od dziadków? 14.05.21

2021-05-14 9:51 fed
Ile na komunię?
Autor: Pixabay.com

Ile na komunię? Ile pieniędzy powinno się wręczyć z okazji I komunii świętej? Jaką sumę przeznaczyć na prezent dla dziecka? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zwłaszcza, jeśli sakrament przyjmuje dziecko z bliskiej rodziny. Jeśli macie wątpliwości, jak postąpić, przeczytajcie nasz poradnik, w którym sprawdzamy, ile powinno dać się na komunię.

Ile pieniędzy dać na komunię? Wraz z poluzowaniem obostrzeń, wracają pierwsze komunie a wraz z nimi pytanie, które każdego roku zadają sobie goście zaproszeni na tę uroczystość: ile na komunię? Jak duża kwota powinna znaleźć się w kopercie?

Pieniądze, czy prezent?

Tradycją jest już wręczanie pewnej sumy pieniędzy z okazji pierwszej komunii świętej. Jaką jednak kwotą obdarować dziecko? Ile pieniędzy powinno się przygotować? To szczególnie ważne w przypadku, gdy sakrament przyjmuje członek naszej bliskiej rodziny. Sprawdziliśmy, co mówią na ten temat internauci - okazuje się, że kwoty różnią się w zależności od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem.

Choć wypowiedzi dotyczących konkretnych kwot jest sporo, co do jednego większość komentatorów jest zgodna. Zamiast wymyślać na siłę prezenty, które nie sprawią dziecku przyjemności, lepiej wręczyć mu pieniądze. Dzięki temu, będzie mogło uzbierać sobie kwotę na swój wymarzony prezent.

- Tak naprawdę to ciężko trafić w gust, więc dziecko jak uzbiera konkretną sumę samo coś sobie kupi... - pisze internautka na jednej z grup na Facebooku.

Ile na komunię od chrzestnego?

Skoro tak, to ile pieniędzy powinno dać się na komunię? Tutaj kwota może różnić się choćby ze względu na stopień pokrewieństwa, czy... zasobność naszego portfela. Dobrze wziąć pod uwagę fakt, że zbyt hojny prezent może wprawić w zakłopotanie rodziców dziecka. Rodzice chrzestni czy dziadkowie, często dają dzieciom koperty zawierające nawet 500 czy 400 złotych.

Jeśli chodzi o innych gości, dość często stosowaną zasadą jest wręczenie dziecku kwoty odpowiadającej cenie "za talerzyk" na przyjęciu komunijnym. Zazwyczaj to 200-250 złotych.

Można również zrezygnować z pieniędzy i wręczyć konkretny upominek. Tu jednak, by uniknąć nietrafionego podarku, dobrze jest skonsultować się z rodzicami oraz z samym dzieckiem.

Ile na komunię?

  • Dziadkowie i rodzice - spotkaliśmy się z opiniami, że często dają dziecku kwoty w granicach 500 zł
  • Rodzice chrzestni - 400 zł to częsta kwota, jaką dzieci otrzymują od chrzestnych
  • Pozostali goście - 300 - 200 zł - często kierują się ceną "za talerzyk" na przyjęciu komunijnym
Raport z anteny 04.05, godz.10
Najnowsze