
Koralówka strojna
Koralówka strojna. Występuje w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. W Polsce jest gatunkiem rzadkim. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Czechach, Niemczech, Danii, Holandii.

Piestrzenica kasztanowata
Piestrzenica kasztanowata. Grzyb trujący, często mylony ze smardzem. Zawiera lotną substancję toksyczną – gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego i wzroku.

Gołąbek krwisty
Występuje w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. Najwięcej stanowisk podano w Europie i jest tutaj szeroko rozprzestrzeniony. W Polsce do 2003 r. podano kilkanaście stanowisk, w późniejszych latach podano następne. Jest dość częsty. Aktualne stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną.

Szyszkowiec łuskowaty
Szyszkowiec łuskowaty. Występuje głównie w Ameryce Północnej i Europie, podano też jego stanowiska w Korei, Japonii i Afryce Zachodniej. Od 2014 r. w Polsce objęty jest ochroną częściową grzybów, dawniej podlegał ochronie ścisłej. W opracowaniu Czerwona lista roślin i grzybów Polski jest zaliczony do kategorii grzybów rzadkich (R).

Wilgotnica żółknąca
Wilgotnica żółknąca. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Szwajcarii, Niemczech, Holandii.

Zasłonak krwisty
Zasłonak krwisty. Występuje w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. W Polsce nie jest rzadki. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski odnotowano kilkadziesiąt jego stanowisk.

Czubajeczka kasztanowata
Czubajeczka kasztanowata. Jest szeroko rozprzestrzeniona w Europie i Ameryce Północnej oraz na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Występuje także w Indiach, Nepalu, Tajlandii oraz Papui-Nowej Gwinei. Grzyb występujący zarówno w lasach liściastych, jak iglastych, na glebach gliniastych i zasadowych, ale także kwaśnych, na igliwiu. Owocniki pojawiają się od września do listopada.