Siatkówka

Autor: Canva.com

Zwycięstwo w cieniu kontuzji lidera. VERVA Warszawa ORLEN Paliwa pokonała Indykpol AZS Olsztyn

2020-02-10 10:01

Siatkarze VERVY Warszawa ORLEN Paliwa w meczu rozegranej awansem 24. kolejki PlusLigi pokonali 3-1 Indykpol AZS Olsztyn. Zwycięstwo miało jednak słodko-gorzki smak. Kontuzji w tym spotkaniu nabawił się lider stołecznej ekipy – Bartosz Kwolek.

Młody przyjmujący, próbując ratować piłkę w jednej z akcji trzeciego seta, zderzył się z… drugim sędzią – Sławomirem Gołąbkiem. Ta niefortunna kolizja skutkowała skręconym stawem skokowym i przymusową przerwą w grze mistrza świata. – W poniedziałek 10 lutego Bartek przejdzie badania. Dopiero po nich będziemy mogli powiedzieć coś więcej – skomentował Piotr Gacek, pełnomocnik zarządu i dyrektor sportowy VERVY Warszawa ORLEN Paliwa. – Boli, ale nie ma tragedii – skwitował kulejący Kwolek.

Gracze Andrei Anastasiego kapitalnie otworzyli mecz. Po kilkudziesięciu sekundach i efektownym bloku Piotra Nowakowskiego na Mateuszu Porębie prowadzili już 6:3. W następnych akcjach udowadniali swoją wyższość i powiększali przewagę. Ich liderem był Andrzej Wrona, który raz za razem blokował rywali. – Są takie dni, że piłka po prostu klei ci się do rąk – żartował już po zakończeniu spotkania kapitan VERVY Warszawa. To właśnie takim punktowym zatrzymaniem Wojciecha Żalińskiego Wrona dał swojej ekipie piłkę meczową. Goście obronili się i zdobyli jeszcze dwa „oczka”, ale przy trzeciej próbie warszawian i kiwce Antoine’a Brizarda byli bez szans. VERVA Warszawa ORLEN Paliwa wygrała 25:21 i objęła prowadzenie w meczu.

Dominacja VERVY Warszawa w drugim secie była jeszcze większa. Po bloku Antoine’a Brizarda na Wojciechu Żalińskim stołeczni prowadzili 10:7, a już kilka minut później – za sprawą skutecznej gry Artura Udrysa i Bartosza Kwolka – 19:14. Olsztynianie nie mogli znaleźć sposobu na przeciwników, a wszelkie próby ryzykownych zagrań, czy to w polu zagrywki, czy w ataku, kończyły się błędami. Ozdobą tej części widowiska był kapitalny blok jedną ręką Andrzeja Wrony na Seyedzie Mohammadzie Mousavim, po którym na tablicy wyników było już 23:17. Dzieła za gospodarzy dokończyli goście. Robbert Andringa i Wojciech Żaliński nie trafili w boisko, dzięki czemu VERVA wygrała 25:17 i prowadziła w meczu już 2-0.

Kto wie, jak wyglądałby trzeci set, gdyby nie kontuzja Bartosza Kwolka. Lider VERVY przy prowadzeniu 8:6 Indykpolu AZS-u Olsztyn i próbie ratowania piłki wpadł w drugiego sędziego i skręcił staw skokowy. Ten nieciekawie wyglądający uraz podciął skrzydła warszawianom i związał ręce trenerowi Andrei Anastasiemu. Włoski szkoleniowiec pechowca zastąpił bowiem Belgiem Igorem Grobelnym, przez co musiał zdjąć z boiska jednego z obcokrajowców. Wybór padł na Antoine’a Brizarda, którego zmienił Michał Kozłowski. Przez kontuzję Kwolka i sytuację z limitem obcokrajowców na parkiecie gra warszawian kompletnie się rozsypała. Nie pomogły przerwy na żądanie, nie pomogły kolejne zmiany (na boisko wrócił Brizard, a Artura Udrysa zastąpił Jan Król). Olsztynianie pewnie budowali sobie przewagę i kroczyli po zwycięstwo. Ich sukces w tej partii przypieczętował Seyed Mohammad Mousavi. Po ataku Irańczyka przy wyniku 18:25 zespoły mogły udać się na krótką przerwę.

Siatkarze VERVY Warszawa ochłonęli i wrócili do skutecznej oraz efektownej gry. Odpowiedzialność za wynik wzięli na swoje barki Kévin Tillie i Artur Udrys. Słowa uznania należą się także Michałowi Kozłowskiemu, który udźwignął sytuację i mądrze kierował grą kolegów. Stołeczni mogli więc konsekwentnie zbliżać się do celu. Przyjezdni próbowali ich powstrzymać i odrobili część strat. Wtedy jednak formą błysnął Tillie. Francuz był nie do zatrzymania na siatce nie tylko w pierwszych akcjach, ale i na kontrach z sytuacyjnych piłek. To właśnie do niego należały dwie ostatnie akcje w tym meczu. Zgromadzeniu w hali COS Torwar kibice mogli odetchnąć z ulgą: pozbawiona swojego lidera VERVA Warszawa ORLEN Paliwa wygrała 25:18 i cały mecz 3-1.

Statuetkę MVP z rąk Andrzeja Skorupy, komisarza Polskiej Ligi Siatkówki, i Ryszarda Czarneckiego, wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, otrzymał Artur Udrys. Atakujący VERVY Warszawa ORLEN Paliwa zdobył 13 punktów: 12 atakiem (52,17% skuteczności) i 1 blokiem.