ZUS opóźnia wypłaty zasiłków. Dlaczego możesz dostać pieniądze później?

2020-11-10 20:57
ZUS opóźnia wypłaty zasiłków. Dlaczego możesz dostać pieniądze później?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne ZUS opóźnia wypłaty zasiłków. Dlaczego możesz dostać pieniądze później?

ZUS opóźnia wypłaty zasiłków. Jest to związane z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie - z brakiem pracowników i... brakiem odpowiedniego sprzętu! Jak długo trwają opóźnienia? Kiedy ZUS wypłaci zasiłek?

Muzeum Neonów w Warszawie

ZUS opóźnia wypłaty zasiłków. Dlaczego?

Brak sprzętu i opóźnienia w wypłacaniu świadczeń. Pandemia mocno utrudnia funkcjonowanie ZUS-u. Jak w wielu prywatnych firmach część pracowników jest na kwarantannie, a część przeszła na pracę zdalną. Jak się okazuje, ci drudzy w wielu przypadkach nie mają jednak na czym pracować i ZUS dopiero kupi dla nich komputery...

Czytaj także: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Kiedy wraca? Komu przysługuje? Jak go zdobyć?

Zasiłek z ZUS-u: Jak długo trzeba czekać?

ZUS musi wypłacić świadczenie ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia, że zasiłek się należy. W przypadku pani Danuty ten termin już minął, a pieniędzy na koncie nie ma. - Zgłosiłam się do ZUS-u i dowiedziałam się, że mój związek nie został jeszcze rozpatrzony - usłyszał nasz reporter.

Czytaj także: Szpital Narodowy selekcjonuje pacjentów. Jakie są kryteria przyjęć do szpitala na Stadionie Narodowym?

Dlaczego ZUS ma opóźnienie?

ZUS tak jak wiele instytucji boryka się z efektami pandemii. Nie brakuje pracowników w izolacji lub na kwarantannie. Z kolei Ci, których wysłano na pracę zdalną, nie zawsze mają jak pracować. Zakład zorientował się, że nie ma dla nich sprzętu i dopiero w listopadzie ogłosił przetarg na zakup ponad 1200 laptopów.

- Staraliśmy się i nadal staramy się, zakupić jak największą liczbę laptopów. Stąd ta decyzja o zakupie ponad 1200 komputerów - mówi rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski i przyznaje, że w zdecydowanej większości nie ma opóźnień przy wypłacaniu zasiłków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE