Żołnierze demontują most pontonowy. Ścieki płyną już nową nitką rurociągu

i

Autor: fot. PAP, Tomasz Gzell

Żołnierze demontują most pontonowy. Ścieki płyną już nową nitką rurociągu

2020-12-15 16:18

Trwa demontaż mostu pontonowego nad Wisłą. Żołnierze zdemontowali już podpory przeprawy. Jutro podzielą most na sześć odcinków i przygotują do dalszego transportu.

Awantura przed oczyszczalnią Czajka

170 żołnierzy demontuje przeprawę

Żołnierze z samego rana najpierw podzielą most na sześć części, potem będą przygotowywać je do dalszego transportu. W całą operacje jest zaangażowanych 170 wojskowych.

- Po tymczasowym rurociągu nie ma już śladu. Zdemontowaliśmy przeprawy mostu, jutro rozłączymy kolejne części mostu i podzielimy go na sześć odcinków. Później będziemy kolejno wyciągać środki przeprawowe z wody – wyjaśnia ppłk. Piotr Kranz, dowódca batalionu pontonowego. 

Jak szacuje wojsko, samo rozpięcie tymczasowej przeprawy potrwa kilka godzin, ale przez kolejne dwa dni sprzęt będzie przygotowywany do transportu do jednostki wojskowej 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.

Czytaj także: Narodowy Program Szczepień: co ogłosił premier na konferencji prasowej 15.12.2020?

QUIZ. Popularne skróty. Niby znasz je wszystkie, ale czy wiesz, jak je poprawnie rozwinąć?

Pytanie 1 z 15
Co oznacza skrót GIF?

Od niedzieli ścieki płyną nowym rurociągiem

Rozbiórka mostu pontonowego jest możliwa, bo od niedzieli ścieki płyną już jedną z nitek nowego kolektora.

- To rurociąg stalowy, który przechodzi od 7 do 8 metrów pod dnem Wisły. Rurociąg został ułożony z czterech sekcji o łącznej długości ok. 800 metrów – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu Miasta. To jednak nie koniec prac nad Wisłą, a dopiero pierwszy etap inwestycji. W planach jest budowa drugiej nitki.

- Podobnie jak pierwsza będzie budowana pod dnem rzeki metodą bezwykopową. Rurociąg zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną: po lewej stronie rzeki z Zakładem Farysa, po prawej z pompownią przy ul. Świderskiej - dodaje Gałecka. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło już przetarg na budowę drugiej nitki rurociągu. Składanie ofert ruszy w przyszłym tygodniu, a prace mają się zakończyć do końca przyszłego roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE