Zobaczymy słonia w metrze! Na Płockiej będzie gablota ze znaleziskiem sprzed 100 lat

2020-03-31 19:49 AGO

Słoń leśny ma już swój mural i pamiątkową tablicę, ale będzie można go też zobaczyć w gablocie na stacji metra Płocka. To najstarsze odkrycie archeologiczne na budowie linii M2. Dowiesz się więcej na ESKA Warszawa.

Samica słonia leśnego

Podczas głębienia korpusu stacji metra Płocka znaleziono szczątki samicy słonia leśnego. To najstarsze odkrycie archeologiczne, którego udało się dokonać na budowie drugiej linii metra. Archeolodzy szacują wiek znaleziska na około 100-120 tysięcy lat.

Kości leżały w warstwie osadów organicznych, powstałych na dnie zbiornika wodnego - rynny żoliborsko-szczęśliwickiej. To wąskie jezioro, o szerokości około 300–750 m, które rozciągało się od Żoliborza, przez Wolę, aż do Okęcia. Istniało przede wszystkim w czasie interglacjału eemskiego (132–115 tys. lat temu), czyli cieplejszego okresu pomiędzy zlodowaceniem środkowopolskim a północnopolskim. Jego klimat można porównać z dzisiejszym.

Upamiętnienie

Na ścianie antresoli stacji Płocka, znajduje się już pamiątkowa tablica, a w podłodze umieszczono przeszkloną gablotę. To właśnie tam, we wtorek, 31 marca, dr Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie złożył model znalezionej kości stawu biodrowego. Od teraz wartościowe znalezisko będą mogli oglądać także mieszkańcy, korzystający z podziemnej kolei. Do sierpnia w gablocie pojawią się kolejne modele fragmentów odnalezionego szkieletu. To jednak wyłącznie kopia znaleziska.

Przy ulicy Skierniewickiej znajduje się też wyjątkowy mural prehistorycznego ssaka.

Dudziarska osiedle - Zakazane Miejsca

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.