Z. Vogel - Widok cmentarza przy kościele NMP

i

Autor: Z. Vogel/MKiDN

Z Warszawy

Polskie zabytki wróciły do Warszawy. W ich odnalezieniu pomogło FBI

2023-10-05 15:57

Jak przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Polski wróciły zaginione w czasie II Wojny Światowej dwie XVIII-wieczne akwarele. Ich autor był ulubieńcem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zabytki zostaną zdeponowane w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Oprócz dwóch akwareli do Warszawy wróci Rysunek Melchiora Steidla „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” z 1704 r., który został skradziony w 2005 r. z kolekcji prywatnej. W najbliższym czasie dzieło powróci do swojej właścicielki.

Dzieła z XVIII wieku wracają do Polski. Jest za nimi bogata historia

Zabytkowe akwarele przed II wojną światową znajdowały się w kolekcji hr. Edwarda Raczyńskiego w pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu. Bogaty zbiór zawierał 68 widoków Warszawy autorstwa Zygmunta Vogla. W celu ochrony dzieł, chwilę przed wybuchem wojny, ówczesny właściciel zdeponował je w Muzeum Narodowym w Warszawie. Stamtąd część z nich zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

Na początku lat 2000 zabytki znalazły się w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Ich zwrot nastąpił 15 września bieżącego roku na mocy porozumienia pomiędzy dotychczasowym posiadaczem a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obie akwarele w najbliższym czasie wzbogacą ponownie zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rysunek skradziony w 2005 r. Pomocy udzieliło FBI

Ministerstwo poinformowało także, że do Warszawy wróci skradziony w 2005 r. z prywatnej kolekcji rysunek Melchiora Steidla. "Rejestracja utraconego dzieła sztuki w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, pozwoliła na jego odnalezienie na terenie USA. O tym fakcie pracownicy resortu kultury poinformowali partnerów z FBI" - przekazało ministerstwo.

Organy ścigania ustaliły, że chwilę po kradzieży zabytek został wywieziony na terytorium Niemiec, skąd trafił na międzynarodowy rynek dzieł sztuki. Zakupu rysunku dokonało National Gallery of Art w Waszyngtonie. " Dokumentacja dostarczona przez MKiDN przyczyniła się do podjęcia przez National Gallery of Art decyzji o zwrocie dzieła. Już niebawem rysunek powróci do Polski i zostanie przekazany właścicielce" - poinformowała dalej instytucja.

Zobacz poniżej zdjęcia zabytkowego bruku na ul. Kruczej w Warszawie:

Zabytkowy księgozbiór biblioteki w Nowym Sączu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE