Z Warszawy

Zimowe spacery w Warszawie. Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście zamienią się w deptak

2023-11-29 19:08

Trakt Królewski to historyczny symbol Warszawy. Miasto już od lat dekoruje tę trasę świątecznymi ozdobami. W tym roku nawiążą one do lat 50. i 60. minionego stulecia. Jak podał stołeczny ratusz, z tej okazji ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ponownie zamienią się w deptak dla spacerowiczów.

Iluminacje świąteczne w Warszawie. Co przygotowano?

Od grudnia Warszawa zostanie rozświetlona niezwykłą świąteczną iluminacją. W tym roku na Trakcie Królewskim oraz ulicy Świętokrzyskiej pojawią się świetlne atrakcje przywołujące czasy Stefana Wiecheckiego "Wiecha", Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej.

Miasto przygotowało bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale też saturatory, sklepową wagę czy telefon z tarczą. Rozświetlona zostanie także warszawska Syrena, a na pl. Zamkowym jak co roku stanie okazała choinka, która zaświeci blisko 40 tysiącami światełek.

Świąteczne ozdoby pojawią się również na całej Starówce. Spacerowicze zobaczą znane z poprzednich lat bramy, dekoracje latarniowe, a także fotoramki i karuzelę. O dodatkowe lśniące akcenty wzbogaci się Multimedialny Park Fontann.

Świąteczne spacery w Warszawie. Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście zamienią się w deptak

Trakt Królewski to zdecydowanie jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc podczas zimowych spacerów. Z tego względu ponownie ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście będą weekendowo zmieniać w deptak (z dopuszczonym ruchem rowerowym).

Od nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia, ulice od palmy przy rondzie gen Ch. de Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy będą zamykane dla samochodów. Trakt pieszo-rowerowy będzie funkcjonował w soboty, niedziele oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Spacerowicze skorzystają zatem z deptaku: 2-3 grudnia, 9-10 grudnia, 16-17 grudnia, a następnie od 23 grudnia do 1 stycznia. Po raz ostatni Trakt zostanie wyłączony z ruchu w weekend święta Trzech Króli, czyli w sobotę i niedzielę, 6 i 7 stycznia.

Przejezdna pozostanie ulica Świętokrzyska przez skrzyżowanie z Nowym Światem. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa, Królewska i Bednarska będą zakończone ślepo.

Spacery po Trakcie Królewskim. Zmiana komunikacji miejskiej

Uruchomienie świątecznego deptaku spowoduje zmiany w kursowaniu autobusów linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44. Jak będą wyglądały zmienione trasy?

  • Linia 106: autobusy w kierunku pętli Ostroroga będą jeździły ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego i Królewską, zaś w stronę Mariensztatu przez plac Małachowskiego i ulice: Kredytową, Jasną i Świętokrzyską;
  • Linia 111: autobusy pojadą w obu kierunkach: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską;
  • Linie 128 i 175: autobusy w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską;
  • Linie 116, 180, 503: autobusy w stronę Chomiczówki i Konwiktorskiej pojadą ulicami: Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską. W drodze powrotnej do Wilanowa i na Natolin objadą plac Piłsudskiego ulicą Wierzbową;
  • Linie 222 i 518: autobusy zamienią się ze sobą pętlami;
  • Linia 222: autobusy jadące ze Spartańskiej, skończą kursy na placu Trzech Krzyży, natomiast pojazdy linii 518 z ulicy Miodowej skręcą w Senatorską i przez plac Bankowy dojadą do pętli przy ulicy Bielańskiej;
  • Linia 178: autobusy w stronę Konwiktorskiej pojadą ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską, a w przeciwnym kierunku: przez Senatorską, Wierzbową, plac Piłsudskiego, Królewską do Marszałkowskiej;
  • Linie 128 i 175: autobusy w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską;
  • Linia N44: autobusy w stronę Zajezdni Żoliborz pojadą przez ulice: Marszałkowską, Królewską, plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską a w drodze powrotnej przez Wierzbową.

Zobacz poniżej zdjęcia świątecznej iluminacji na Lotnisku Chopina:

Warszawa rozwiesza świąteczną iluminację mimo wysokich cen prądu. Rafał Trzaskowski odpowiada