autobus

i

Autor: Wikimedia Commons / Travelarz

Zielona fala dla stołecznej komunikacji miejskiej! Autobusy z priorytetem na skrzyżowaniach

2022-10-20 19:10

Jazda komunikacją miejską służy oszczędzaniu czasu szczególnie w godzinach szczytu. Gdy samochody stoją w korkach, autobus omija je buspasem. Teraz będzie jeszcze więcej powodów ku temu, żeby auto zamienić na komunikację miejską.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniach

Autobusy na skrzyżowaniach będą miały pierwszeństwo. Specjalny system zaświeci zielone światło gdy wykryje zbliżający się pojazd. To duże ułatwienie dla pasażerów, szczególnie w godzinach szczytu.

- Połączenie buspasa z priorytetem na skrzyżowaniu, który ułatwia przejazd autobusowi, spowodowało to, że musieliśmy wręcz skorygować rozkłady jazdy, bo autobusy jeździły szybciej niż było to zaplanowane - mówi Tomasz Kunert z ZTM-u.

Polecany artykuł: Linie cmentarne w Warszawie. Sprawdź, jak dojechać na cmentarz we Wszystkich Świętych 1 listopada

Podobnie na szynach

Podobny system już funkcjonuje dla tramwajów. Problemów w związku z nim nie mają odczuwać kierowcy aut.

- To nie jest proste przedsięwzięcie. Pracujemy na normalnym ruchu ulicznym, tutaj mamy ulice poprzeczne, więc to wymaga dość delikatnego podejścia. Ten priorytet autobusowy nie może spowodować utrudnień w normalnym ruchu ulicznym - dodaje rzecznik ZTM.

Takie rozwiązanie wprowadzone jest na odcinku Radzymińskiej i Alei Solidarności, kawałku Puławskiej oraz na Wale Miedzeszyńskim. ZTM pracuje nad wprowadzeniem priorytetu na innych skrzyżowaniach.

Warmia czy Mazury? Gdzie leżą te miejscowości? Quiz

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Olsztyn leży na...
10 dni bez szamba i wody. Wielka szkoła przetrwania na Ochocie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE