Warszawa

i

Autor: Piotr Zakrzewski

ZDM zamówił 2 kolejne samochody do e-kontroli! Co to oznacza dla kierowców?

2021-11-04 11:16

Strefa płatnego parkowania cały czas się rozrasta. ZDM w związku z tym zamówił dwa dodatkowe elektryczne nissany do e-kontroli płatnego parkowania.

"Nasza flota pojazdów do e-kontroli płatnego parkowania znów się powiększy. Zdecydowaliśmy się skorzystać z prawa opcji, jakie daje nam tegoroczna umowa z firmą MCX Pro Sp. z o.o. i zleciliśmy jej dostawę dwóch kolejnych elektrycznych samochodów. Auta powinniśmy otrzymać do końca grudnia" - poinformował w czwartek Zarząd Dróg Miejskich.

Jeszcze do końca roku przybędzie samochodów z charakterystycznymi czujnikami na dachu. ZDM postanowił domówić jeszcze dwa elektryczne nissany, aby dokładnie i sprawnie kontrolować wnoszenie opłat przez kierowców w strefie płatnego parkowania.

Jak zaznaczył ZDM, "aby kontrola SPPN była skuteczna, w tym roku zdecydowaliśmy się na zakup kolejnych pojazdów do e-kontroli". Od 1 października jeżdżą już po stołecznych ulicach cztery unowocześnione nissany leaf ze zminiaturyzowanym panelem urządzeń na zewnątrz i sprzętem rejestrującym dane wewnątrz. Jak podaje ZDM "każde (auto - PAP), ścigając piratów parkingowych, według naszych szacunków wykonuje pracę 10 pieszych patroli".

W podpisanej przez ZDM umowie znalazł się zapis tzw. prawa opcji, umożliwiający zamówienie w tym roku dwóch kolejnych samochodów do e-kontroli. "Ponieważ od 15 listopada SPPN rozszerzy się o Ochotę i Żoliborz (przybędzie 14,3 tys. miejsc postojowych, a w całej strefie będzie ich 52 tys.), postanowiliśmy z niego skorzystać. Właśnie wysłaliśmy firmie zlecenie i już oczekujemy na dostawę następnych nissanów leaf, które – podobnie jak dotychczasowe – będą elektryczne" - przekazał ZDM. "Samochody powinniśmy otrzymać do końca grudnia" - dodał.

Umowa z firmą MCX Pro Sp. z o.o. opiewa na 4 mln 905 tys. zł brutto. W tej kwocie zawiera się zakup nie tylko łącznie 6 samochodów, ale także całego systemu odpowiadającego za e-kontrolę, dla którego auta są tylko nośnikami. Ponadto w cenę wliczone są szkolenie operatorów systemu i jego utrzymanie przez 36 miesięcy.

Pierwsze samochody do e-kontroli na warszawskie ulice wyjechały na początku stycznia ubiegłego roku. Po ośmiu miesiącach dołączyło do nich trzecie. Wyposażone są w kamery i szereg czujników, które szybko i sprawnie sprawdzają wniesienie opłaty za parkowanie. Jak podaje ZDM "przez cały 2020 rok skontrolowały 3 608 176 zaparkowanych w niej pojazdów (każdy z nich dwa razy, aby wykluczyć kierowców, którzy dopiero co przyjechali i płacą za postój), co zakończyło się wystawieniem 165 722 Dokumentów Opłaty Dodatkowej".

Warszawski system e-kontroli, został kupiony dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Virtual WOF, czyli projektu pod nazwą Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny. "Żaden europejski system nie potrafi określić położenia kontrolowanego pojazdu z taką dokładnością" - zaznaczył ZDM. "Przy mniej precyzyjnych rozwiązaniach niezbędna jest dodatkowa weryfikacja przez patrol pieszy" - dodał. System e-kontroli, będący dziełem warszawskiego startupu Smart Factor, odciąża patrole piesze, które dzięki temu można skierować w inne rejony.

Koniec palmy w Oliwie

Czy rozpoznasz polskie miasto po starówce?

Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Jakie to miasto?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE