Punkt nauki zdalnej w Pałacu Młodzieży

i

Autor: Ewa Sas

Zdalnie i w ukraińskim trybie. Na mapie Warszawy powstają specjalne punkty

2022-04-13 20:38

120 tysięcy - tylu uczniów z Ukrainy przyjechało do Warszawy. Stołeczne szkoły przyjęły ich do tej pory 16 tysięcy. Dla wielu opcją może być nauka zdalna. W Warszawie otwierane są właśnie centra nauki zdalnej.

Warszawa otwiera miejsce do nauki zdalnej dla uchodźców

Zdalna nauka w samym sercu Warszawy

Pałac Młodzieży - to w nim otwarto jedno z centrów nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy. Na miejscu przygotowano kilkadziesiąt stanowisk z komputerami wyposażonymi w ukraiński alfabet. Uczyć się tu mogą uczniowie z klas 9, 10 i 11. Punkt ma by czynny od poniedziałku do piątku od 9 do 13.30.

- Już powstały takie punkty w dzielnicach Ursus i Bemowo. Chcielibyśmy, aby w każdej dzielnicy powstały takie punkty. Bardzo nam zależy, żeby dzieci, które nie mają warunków do nauki w swoich domach, mogły korzystać z takich centrów - mówi wiceprezydent Renata Kaznowska .

- Przygotujemy kolejne punkty, w tym jeden bardzo duży z UNESCO. Chcemy tworzyć takie punkty w centrach pobytu grupowego, jak choćby Agrykola.

Na miejscu oprócz zajęć w ukraińskim systemie nauczania nie zabraknie zajęć integracyjnych i lekcji polskiego. Jednak to właśnie możliwość podążania za ukraińskim systemem jest tutaj najważniejsza.

- Otwarcie takiego centrum nauki zdalnej dla ukraińskich uczniów jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ daje nadzieję i szansę na ukończenie roku szkolnego w systemie ukraińskim. Mamy nadzieje, że wszyscy nasi uczniowie, wszyscy uchodźcy powrócą na Ukrainę, bo musimy odbudować nasz kraj - mówi Irina Iwaniuk, opiekunka zajęć w Pałacu Młodzieży.

Wielu uczniów, niewiele miejsc

Prezydent Warszawy zauważa, że od dłuższego czasu zwraca uwagę polskich rządzących na problem nieprzygotowania placówek edukacyjnych na przypływ uczniów z Ukrainy.

- Prosiliśmy rządzących o jasną strategię. Trudno sobie wyobrazić przyjęcie 120 tysięcy ukraińskich uczniów do szkół. Oprócz tego, że pomagamy przyjaciołom z Ukrainy, dbamy o to by Warszawa mogła funkcjonować normalnie. Przyjęliśmy już 16 tysięcy uczniów do szkół i przedszkoli - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Uczniowie z Ukrainy, którzy chcą się uczyć w polskim systemie nauczania, trafiają do oddziałów przygotowawczych. Do tej pory w Warszawie uruchomiono 150 oddziałów przygotowawczych w 89 placówkach.

Quiz. Filmy wojenne. W tytule brakuje jednego wyrazu! Dasz radę?

Pytanie 1 z 12
Idź i...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE