motoryzajca

Ceny paliw dół. Zatankowaliśmy najtańsze paliwo w Polsce. Tak tanio nie było od wielu miesięcy

2023-09-28 10:20

W ostatnich dniach ceny paliw, zarówno benzyny jak i diesla, spadły poniżej sześciu złotych. Na większości stacji litr kosztuje dokładnie 5,99 zł. Ale my znaleźliśmy aktualnie najtańszą stację w Polsce - w Warszawie, gdzie za litr oleju napędowego trzeba zapłacić jedynie 5,79 zł. To najniższe ceny od wybuchu wojny w Ukrainie. Paliwo w naszym kraju jest najtańsze w UE.

Gdzie jest najtańsze paliwo w Polsce?

5,79 zł za litr diesla - dokładnie tyle płacili we wtorek 26 września kierowcy tankujący na stacji Carrefour przy ul. Światowida w Warszawie. Litr benzyny 95 jest droższy o 10 groszy i kosztuje 5,89 zł (benzyna jest aktualnie najtańsza na stacji Makro przy al. Solidarności w Poznaniu - 5,87 zł), a gaz kosztuje 3,14 zł. Paliwa dostarcza na tę stację Orlen. To najtańsza stacja nie tylko w Warszawie, ale, jak wynika z danych serwisu cenapaliw.pl, także w Polsce. Mimo niskiej ceny, we wtorkowe południe na stacji nie było kolejki.

Na większości stacji w Warszawie ceny za litr benzyny i oleju napędowego wynoszą aktualnie ok. 5,93 zł - 5,99 zł. To najniższe ceny od lutego 2022 roku. Tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie benzyna kosztowała ok. 5,31 - 5,43, olej 5,37-5,49, a autogaz 2,66 - 2,73 zł.

Ceny paliw w dół. Prognozy ekspertów

Z prognozy cen paliw przygotowanej na ten tydzień przez e-petrol.pl wynika, że benzyna ma kosztować średnio 5,89-6,01 zł/l, olej - 5,87-5,99, a gaz 2,73-2,83 zł.

Paliwo w Polsce jest aktualnie najtańsze w całej Unii Europejskiej. - Niski poziom cen paliw to efekt kontraktów, które Orlen zawarł kilka miesięcy lub nawet kilka kwartałów wcześniej - stwierdził w komentarzu dla PAP Marcin Roszkowski ekspert Instytutu Jagiellońskiego. Jego zdaniem niskie ceny paliw mogą utrzymać się dłużej.

Część ekspertów tłumaczy spadek cen na stacjach zbliżającymi się wyborami w Polsce (15 października). Orlen przekonuje, że działa w kierunku stabilizacji cen.

Pierwsza publiczna stacja tankowania wodoru w Polsce

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE