Opuszczony budynek EuRoPol Gaz

i

Autor: internet / Wikimedia commons / fot. Adrian Grycuk

Zapadła decyzja w sprawie opuszczonego rosyjskiego biurowca. Zniknie z mapy Warszawy?

2023-03-20 12:54

Olbrzymi nieukończony budynek rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz "straszy" na Bielanach od niemal 20 lat. Ten budynek miał stać się wizytówką polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz. Sprawdźcie, jaki los go czeka.

Budynek rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz na Bielanach

Olbrzymi budynek między ulicami Maczka i Literacką oraz Trasą Armii Krajowej przez wiele osób nazywany jest "betonowym klocem", dla innych to okaz monumentalnej architektury, bardzo charakterystycznej dla naszej części Europy.

W ubiegłym roku po zaatakowaniu przez Rosję Ukrainy, minister rozwoju i technologii, na wniosek ABW, podjął decyzję o przejęciu aktywów Gazpromu w Polsce. Jak podaje portal wyborcza.pl, nowy właściciel tego terenu firma Dom Development dostała już ze stołecznego ratusza pozwolenie na zburzenie niedoszłej siedziby EuRoPol Gazu na Bielanach. Na miejscu zapuszczonego budynku mają powstać dwa bloki połączone podziemnym garażem. Na chwilę obecną nie podano żadnych informacji na temat tego, kiedy rozpocznie się wyburzanie.

Nieukończony biurowiec na osiem kondygnacji, w tym sześć nadziemnych. Zaprojektował go nieżyjący już architekt Tadeusz Spychała, który jest również twórcą projektu hotelu Intercontinental przy ul. Emilii Plater. Opuszczony olbrzymi biurowiec jest bardzo charakterystycznym obiektem na mapie Warszawy.Biurowiec miał być siedzibą spółki EuRoPol Gaz, której głównymi udziałowcami są PGNiG i Gazprom. Jego budowa rozpoczęła się w 2000 roku, ale po dwóch latach została przerwana. Od tamtej pory inwestycja niszczała, nie budząc spodziewanego zachwytu.

Plebiscyt Warszawiaki 2022. Warszawa codziennie zaskakuje!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE