Zamiast ulicy - torowisko i rowerostrada?  Będzie zupełnie nowa Trasa Tysiąclecia!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Zamiast ulicy - torowisko i rowerostrada? Będzie zupełnie nowa Trasa Tysiąclecia!

Zamiast ulicy - torowisko i rowerostrada? Będzie zupełnie nowa Trasa Tysiąclecia!

2022-04-12 20:15

Jeszcze w czasach PRL-u w Warszawie powstała koncepcja Trasy Tysiąclecia. Miała odciążyć ulice Pragi. Z biegiem lat zmieniły się jednak priorytety ratusza, który teraz proponuje zupełnie nową koncepcję Trasy Tysiąclecia. Dowiesz się więcej z dalszej części tekstu.

Jak wygląda nowa koncepcja?

Trasa ma połączyć ulicę Grochowską i Radzymińską. Będzie przebiegać między innymi wzdłuż Mińskiej czy Kawęczyńskiej. Jej najważniejszym punktem będzie szeroki tunel pod Dworcem Wschodnim.

- Koncepcja proponuje nowy sposób myślenia o rezerwie terenowej. Przyszedł moment, że po wielu dyskusjach chcielibyśmy posunąć ten projekt dalej. Zapraszamy mieszkańców do rozmowy na temat tego terenu. Pomysły są nieco inne niż przez poprzednie lata, gdy miała być to trasa przelotowa. Będą tu drogi lokalne, trasa tramwajowa i rowerowa. Jak widzimy, mieszkańcy chętnie się wypowiadają i zabierają stanowisko - mówi Wojciech Kacperski z miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Oprócz tego, wokół trasy posadzone byłoby dużo zieleni. Miałyby także powstać pawilony, budynki mieszkalne czy bazar Rogatka planowany od wielu lat przy ulicy Grochowskiej.

Propozycja nowej Trasy Tysiąclecia

i

Autor: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego I Pracownia "Tło" Michał Sikorski

Radni się nie zgadzają

Propozycja ratusza nie spodobała się części radnych. Uważają, że rezerwa terenowa na Trasę Tysiąclecia powinna być wykorzystana do lepszego skomunikowania obu dzielnic.

- Problemów komunikacyjnych nie rozwiąże rowerostrada i wyznaczenie krótkiego odcinka ulicy dla aut i tramwaju. Może się też okazać, że znaczna część tego terenu zajmą inwestycje mieszkaniowe, które spowodują większe zakorkowanie tego obszaru - tłumaczy radny Paweł Szabłowski.

Swój głos w sprawie nowej koncepcji mogą wyrazić mieszkańcy. W punktach konsultacyjnych w czwartki od godziny 16 do 19 odbędą się spotkania:

  • 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 30, przy Kawęczyńskiej 2,
  • 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe, przy Grochowskiej 274, sala 305.

Uwagi można przesłać także mailowo na adres dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Tajemnicze światła na niebie w Warszawie. Mieszkańcy byli w szoku! Co to jest?!

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzą najsłynniejsze tańce? Taniec radości od 8/10

Pytanie 1 z 10
Z jakiego kraju pochodzi samba?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE