tramwaj

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS

Ciekawe

Zamiast paraliżu, wykorzystanie technologii. Tam warszawskie tramwaje pojadą bez prądu

2023-03-22 17:07

Przedstawiciele warszawskiego ratusza przekazali, że budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu wkracza w kolejny etap prac. Z tego powodu od poniedziałku, 27 marca tramwaje linii 4 będą przejeżdżały fragment swojej trasy na Bródnie bez prądu z sieci. Aby było to możliwe, na tory wyjadą najnowsze pojazdy Hyundai.

Tramwaje przejadą część trasy bez prądu z sieci

- Na trasie do powstającej zajezdni tramwajowej na Annopolu rozpoczynają się prace wymagające zdemontowania sieci trakcyjnej - poinformowali przedstawiciele stołecznego ratusza.

Jak dodali, odcinek, na którym nie będzie zasilania, to ok. 100 metrów. Choć potencjalnie mogłoby to doprowadzić do zawieszenia ruchu na trasie Annopol - Żerań Wschodni, stanie się inaczej. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowych tramwajów marki Hyundai.

- Mogą poruszać się one z opuszczonymi pantografami – bez pobierania prądu z sieci trakcyjnej. W napędzie tych wagonów wykorzystywana jest technologia superkondesatorów, czyli urządzeń do magazynowania energii elektrycznej. Dlatego na trasie linii 4 będą kursować – już od poniedziałku, 27 marca – tylko najnowsze niskopodłogowe tramwaje - dowiadujemy się.

Czytaj również: Bilety komunikacji miejskiej za darmo! Rozdaje je Warszawski Transport Publiczny

Utrudnienia w kursowaniu tramwajów

Jednocześnie warto zaznaczyć, że pasażerów nie ominą utrudnienia w kursowaniu tramwajów. Jak przekazano, demontaż odcinka sieci wymaga bowiem wyłączenia ruchu tramwajów za rondem Żaba. - Już w niedzielę, 26 marca, tramwaje linii 1, 3 i 4 dojadą tylko do tego ronda. Do pętli Żerań Wschodni pojadą autobusy linii zastępczej. Zastosowane zostanie tu nietypowe rozwiązanie. Aby utrzymać ruch tramwajowy na stałych trasach (skróconych do ronda Żaba), tramwaje linii 1, 3, 4 – przed ruszeniem z ronda w trasę w przeciwnym kierunku – zamienią się numerami - poinformowano.

Jak dokładnie będą się prezentowały zmiany?

  • Zastępcza linia autobusowa Z-1: FARADAYA – Annopol – Rembielińska – P. Wysockiego – św. J. Odrowąża – RONDO ŻABA – św. J. Odrowąża – P. Wysockiego – Bazyliańska – Rembielińska – Annopol – ZERAŃ WSCHODNI;
  • 1: BANACHA – most Gdański – S. Starzyńskiego – RONDO ŻABA (dalej jako linia 4 w kierunku WYŚCIGI);
  • 1 (kursy skrócone): PL. NARUTOWICZA – ... – most Gdański – S. Starzyńskiego – RONDO ŻABA  (dalej jako linia 3 w kierunku GOCŁAWEK);
  • 3: GOCŁAWEK - ... – 11 Listopada – RONDO ŻABA  (do godziny 8.45: RONDO ŻABA – Starzyńskiego – 11 Listopada – ... – GOCŁAWEK; po godz. 8.45: dalej jako linia 1 w kierunku PL. NARUTOWICZA);
  • 4: WYŚCIGI – ... – 11 Listopada – RONDO ŻABA  (dalej jako linia 1 w kierunku BANACHA).

Tego dnia zostaną również uruchomione przystanki Rondo Żaba 58 i 59 dla linii 1,3 oraz 4.

- Od poniedziałku, 27 marca, tramwaje linii 1, 3, 4, 25 będą kursowały na trasach podstawowych, przy czym wszystkie kursy linii 1 będą się kończyć na pętli Annopol. Do Żerania Wschodniego będą dojeżdżały wyłącznie tramwaje linii 4 - dodano.

Zobacz, jak będzie wyglądała Towarowa 22 w nowej odsłonie:

Trzaskowski na Bielanach. Co zadeklarował mieszkańcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE