Zamiast odnowić pod okiem konserwatora - pomalowano na biało! Trwa ratowanie zabytkowej kamienicy [ZDJĘCIA]

2021-01-07 18:26 STAN

Miejska kamienica sprzed 1914 roku jako jedna z niewielu na Pradze zawiera przejazd bramowy. Do tej pory zdobiły go ceramiczne, zabytkowe płytki. Jednak w ostatnim czasie wyjątkowe wzory zostały... zamalowane farbą! Po interwencji organizacji wspierającej historię dzielnicy ruszył proces usuwania farby i ratowania zabytkowej ceramiki.

Stara Praga znika. Złodzieje kradną architektoniczne detale

Zamiast odrestaurować - pomalowano na biało

Chodzi o zabytkową kamienicę przy ulicy Brzeskiej 20 i przejazd bramowy. To właśnie tam znajdowały się zabytkowe ceramiczne płytki. W ostatnim czasie postanowiono zlikwidować znajdujące się na ścianach bazgroły. Ale razem z nimi... zniknęły malowidła.

- Niedawno w osobliwy sposób "usunięto" bazgroły z przejazdu bramowego. Otóż wykonawcy prac, zamiast oczyścić oryginalne płytki, najzwyczajniej w świecie zamalowali je farbą do elewacji... Pod warstwą białej farby zniknęły secesyjne ornamenty zachwycające odwiedzających tę kamienicę. Wielokrotnie apelowaliśmy do ZGN czy władz dzielnicy i miasta o walkę z bazgrołami w przestrzeni publicznej, ale zawsze staliśmy na stanowisku, że należy to robić zgodnie ze sztuką. Nie tak jak na Brzeskiej 20... - poinformowało Porozumienie dla Pragi.

Czytaj także:1 samochód jest jak 20 osób! W tym roku e-kontroli ma być jeszcze więcej

Wszystko wskazuje na to, że zabytkowe płytki znów będzie można oglądać. - Ktoś poszedł po rozum do głowy. Właśnie trwa proces usuwania farby. Apelujemy jednak do Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ o dalsze prace konserwatorskie pod okiem fachowców:

  • oczyszczenie i zabezpieczenie płytek,
  • odnowienie całego przejazdu bramowego, w tym sztukaterii na ścianach, kasetonowego sufitu oraz oryginalnych skrzynek na listy.
  • A docelowo o remont konserwatorski całej kamienicy‼ - podkreśla Porozumienie dla Pragi.

„Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!"