okno

i

Autor: Canva.com

Zakaz wychodzenia z domu: rodzina i pożycie. Z kim możemy się widywać? [ZASADY]

2020-05-13 8:16

Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje od 25 marca. Polacy mogą przemieszczać się tylko w niektórych sytuacjach takich jak praca, spacer z psem, drobne zakupy. Zakaz obowiązuje obecnie do 11 kwietnia, sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna. Być może zostanie przedłużony lub skrócony w zależności od wielu czynników. Problem stanowić mogą dla nas pewne zapisane zasady. Z kim możemy się widywać?

Zakaz wychodzenia z domów obowiązuje w Polsce od 25 marca. Za jego nieprzestrzeganie możemy spodziewać się wysokich kar. Osoby, które zapoznały się już z przepisami mogą mieć jednak kilka wątpliwości. Największe dotyczą tego zapisu, który mówi o tym w jakim celu możemy opuścić miejsce zamieszkania, prócz czynności związanych z pracą:

zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art.115§11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2019r. poz.1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

Z kim możemy widywać się w przeciągu najbliższych tygodni? Jak rozumieć mamy osobę, z którą pozostajemy w pożyciu i rodzinę?

W wielu przypadkach odpowiedź jest prosta, a definicja rodziny się nie zmienia, chociaż rząd prosi o ograniczenie spotkań z rodziną, z którą nie mieszkamy na przykład dziadkami, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Rodziny mogą się również przemieszczać w grupie większej niż dwie osoby. Jak rozumieć jednak wspólne pożycie?

Jeśli mieszkasz wspólnie z inną osobą - chłopakiem, dziewczyną lub narzeczonym, to taka osoba jest dla ciebie osobą pozostającą we wspólnym pożyciu. Możecie przemieszczać się wspólnie, a nawet osoba ta ma prawo wychodzić z domu w celu pomocy w czynnościach niezbędnych tobie i twojej najbliższej rodzinie.

Jeśli masz jednak wątpliwości, czy twoje zachowanie jest odpowiednie, to kieruj się zdrowym rozsądkiem i po prostu - #zostanwdomu!

AKTUALIZACJA

Od 1 kwietnia poruszać możemy się z drugą osobą jedynie zachowując odpowiedni odstęp - 2 metrów. Przepisy nie dotyczą jedynie opieki nad osobą niepełnosprawną lub dzieckiem. Ponadto, osoby niepełnoletnie mają całkowity zakaz opuszczania samemu domu. Wyjść na dwór mogą jedynie w towarzystwie opiekuna.

Sonda
Czy PZPN dobrze reaguje w czasie epidemii koronawirusa?

Czy współlokator jest osobą pozostającą we wspólnym pożyciu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od relacji między dwiema osobami. Nikt jednak nie będzie nakazywał wam zmiany swojego życia domowego czy współlokatorów. Jeśli nie jesteście jednak w związku, to warto przemyśleć na ten czas przeprowadzkę do rodziny. Tam możecie być po prostu bardziej potrzebni.

Mój chłopak/dziewczyna ze mną nie mieszka - czy możemy się spotykać?

Do 11 kwietnia nie należy spotykać się z osobami, które nie należą do naszej rodziny. Spotkanie z chłopakiem lub dziewczyną nie jest ostateczną koniecznością, która powinna kierować nami do opuszczenia domu!

Dojazd do pracy: Czy potrzebuję zaświadczenia

Do pracy można dojeżdżać tak jak dotychczas. Rząd informuje, że nie jest potrzebne żadne zaświadczenie od pracodawcy. Wystarczy poinformować ustnie służby w czasie kontroli o celu podróży.

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach