Zakaz palenia papierosów na balkonach i tarasach? Pomysł z Litwy może zawitać w Polsce

2021-01-05 16:34
Zakaz palenia papierosów na balkonach i tarasach? Pomysł z Litwy może zawitać w Polsce
Autor: Cheryl Holt/Pixabay, zdj. ilustracyjne Zakaz palenia papierosów na balkonach i tarasach? Pomysł z Litwy może zawitać w Polsce

Palący problem z palącymi sąsiadami. W Warszawie może zacząć obowiązywać zakaz palenia papierosów na balkonach i tarasach. Takie przepisy od 1.01.2021 obowiązują już na Litwie. Bo jak podkreślają pomysłodawcy - "puszczania dymka" szkodzi nie tylko tym z papierosem w rękach. Kiedy rozpoczną się dyskusje o zakazie palenia na balkonach w Polsce?

ESKA XD #013

Zakaz palenia papierosów na balkonach i tarasach?

Nad zaszczepieniem nad Wisłą pomysłu rodem z Litwy zastanawia się miejska radna. Post na ten temat wywołał lawinę komentarzy. Jedni przekonują, że będą mieć szansę wreszcie spokojnie wywietrzyć mieszkanie, inni żartują, że powinno zakazać się także świec zapachowych i... gotowania bigosu.

- W piątek 1 stycznia 2021 roku na Litwie zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów - napisała radna Renata Niewitecka na Facebooku.

Czytaj także: Mniej ślubów cywilnych w Warszawie. Małżeństwo już nas nie interesuje?

- Zwrócimy się w ramach Rady Warszawy do wspólnot i spółdzielni, żeby zrobiły konsultacje ze swoimi mieszkańcami. Mam nadzieję na przedstawienie tej sprawy na komisji środowiska, bo jesteśmy zarządcą wszystkich mieszkań komunalnych. Widzę, że temat budzi duże zainteresowanie i mam nadzieję, że również mieszkańcom Warszawy uda się poprawić życie w mieście - podkreśla radna.

Zakaz palenia papierosów na balkonach i tarasach: co na to mieszkańcy?

Mieszkańcy zdają się palić do dyskusji na ten temat nie tylko w internecie. - Jestem za. Mam małe dziecko z astmą, więc jestem przeciwko - mówi mieszkanka warszawskiego Śródmieścia. - Jeśli ktoś ma własne mieszkanie, to powinien robić w nim to, co chce - przekonuje jej sąsiadka. - Niestety zapach w mieszkaniu staje się nie do zniesienia. Latem nie można otworzyć okien - oburza się jedna z emerytek.

Czytaj także: Nowy mural w Warszawie. Rozpoznajesz na nim symbole dzielnicy?

Poza balkonami i tarasami, litewskie przepisy zakazują też palenia na przystankach, placach zabaw i w ogródkach restauracji.​ Jeszcze nie wiadomo, kiedy ruszą konsultacje z mieszkańcami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE