Praga Północ będzie drugą dzielnicą w Warszawie z Mapą Marzeń

i

Autor: Adrian Grycuk/wikimedia commons

Zagłosuj w ankiecie i weź udział w tworzeniu Mapy Marzeń Koniecznych Prażan

2021-11-25 20:42

Na Pradze Północ powstaje Mapa Marzeń. To, wbrew pozorom, całkiem realny scenariusz do spełnienia. Cały projekt przypomina nieco budżet obywatelski, bo też jest sposobem na zrealizowanie propozycji mieszkańców. Jednak sporo też dzieli oba te przedsięwzięcia.

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Urzędnik ma głos

Wbrew pozorom, głos urzędnika w przypadku budżetu obywatelskiego ogranicza się jedynie do weryfikacji projektu - jego zaakceptowania bądź odrzucenia, a następnie zebrania dokumentów do jego realizacji. Przy Mapie Marzeń jest nieco inaczej. Mieszkańcy uczestniczą w spotkaniach z urzędnikami.

- Aby taka mapa powstała jako konkretna podpowiedź inwestycyjna, muszą się odbyć spotkania konsultacyjne i audytowe. Takie spotkania przeprowadzane są w różnych rejonach dzielnicy i Praga Północ została podzielona na sześć takich rejonów. Następnie wiedza zebrana w czasie tych spotkań została przedstawiona urzędnikom i oni zastanawiali się, jak spełnić oczekiwania mieszkańców. Dodali swoją perspektywę, niezwykle cenną. - Mówi inicjatorka mapy -Agnieszka Borowska, radna miasta stołecznego Warszawy.

W tej chwili na stronie urzędu dzielnicy Pragi Północ widnieje ankieta dla mieszkańców. Wypełniać ją można do 28 listopada.

- Pytamy w przypadku na przykład inwestycji i infrastruktury o to, jak kolej wpływa na funkcjonowanie Pragi Północ. Pytamy się, czy priorytetem jest budowa obwodnicy Pragi, czy powstanie tunelu przy Dworcu Wschodnim jest ważne. Pytamy też o mniejsze inwestycje, jak poprawa ruchu pieszych i to, czy na ulicy Radzymińskiej są potrzebne nowe przejścia. - mówi Agnieszka Borowska.

Pierwsza była Białołęka

Praga Północ jest drugą w Warszawie i w ogóle w całej Polsce dzielnicą, w której jest realizowana Mapa Marzeń. Pierwsza była Białołęka, która jest idealnym przykładem na to, że tytułowe marzenia są do spełnienia!

- Powstała nowa ścieżka rowerowo-rolkowa, jest wpisana w zagospodarowanie przestrzenne górka saneczkowa, powstał też nowy park leśny w Henrykowie - wymienia Agnieszka Borowska.

Jednak Mapa Marzeń to nie wytyczne czy plan z zaplanowanym finansowaniem, jak w przypadku budżetu obywatelskiego, a jedynie sugestia dla urzędników odnośnie tego, co dla mieszkańców jest ważne.

Wyniki ankiety mieszkańców zostaną opublikowane 14 grudnia.

Skoki narciarskie - jak dobrze znasz się na skokach?

Pytanie 1 z 10
Skoki narciarskie w 1908 roku w Polsce zadebiutowały w miejscowości:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE