Zaćmienie słońca - wspólne oglądanie w Obserwatorium Astronomicznym UW [WIDEO]

2021-06-10 12:46 alg M.C
Zaćmienie słońca
Autor: alg

Jeszcze przez godzinę możemy obserwować zaćmienie Słońca - poprzednio taka okazja przytrafiła się 6 lat temu. W tej chwili zaćmienie osiągnęło swój punkt kulminacyjny. Przy Obserwatorium Astronomicznym UW zgromadzili się miłośnicy astronomii, którzy choć zafascynowani zjawiskiem, nie mają wątpliwości że poprzednie zaćmienia, były bardziej spektakularne.

Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego

Po raz pierwszy od sześciu lat w Polsce można oglądać zaćmienie Słońca! Księżyc i Słońce ustawiły się w jednej linii, a w całym kraju możemy zaobserwować, jak część słonecznej tarczy zostaje zasłonięta przez księżyc.

"Jesteśmy świadkami takiego zjawiska astronomicznego i to na własne oczy! Księżyc mamy codziennie, słońce mamy codziennie natomiast ich spotkania, bardzo rzadko" - mówi profesor Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W stolicy niezwykłe zjawisko można oglądać właśnie przy obserwatorium znajdującym się tuż przy wejściu do Ogrodu Botanicznego. Pojawił się tam specjalny teleskop.

"My nie będziemy patrzeć przez ten teleskop na słońce, bo to jest bardzo niebezpieczne, ale wykorzystamy to że on powiększa obraz i będziemy rzutować obraz słońca na ekran. Nie używamy żadnej elektroniki, to czysta optyka. Możemy na własne oczy obserwować jak ksieżyc nadgryza tarczę słońca" - mówi Wyrzykowski.

Obserwacja zjawiska rozpoczęła się o godzinie 11.55, a zakończy o 13.53. Fazę maksymalną zaćmienia, czyli moment kiedy Księżyc przesłoni największą część tarczy Słońca, będzie można zobaczyć o godz. 12.54.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE