Zabytki z dawnego getta wywiezione z Polski? Interweniuje ministerstwo kultury

2021-01-26 16:30 L.R
Zabytki z dawnego getta wywiezione z Polski? Interweniuje ministerstwo kultury
Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-270-0298-10 / Amthor / CC-BY-SA 3.0

Ministerstwo kultury interweniuje w sprawie rzekomego wywiezienia z Polski cennych przedmiotów odnalezionych na terenie byłego getta. Izraelskie media twierdzą, że na jednej z budów w Warszawie odnaleziono bunkier, a w nim filakterie, czyli pudełka z ustępami Tory. Pytań jest więcej niż odpowiedzi.

ESKA XD #014

Informację przekazały izraelskie media

Informacji nie udało się potwierdzić u szefa instytutu Shem Olam, cytowanego przez izraelską gazetę "Israel Hayom". Na razie wiadomo, że Generalny Konserwator Zabytków, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin zwróciła się już do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ustalenie dokładnego miejsca i okoliczności odnalezienia bunkra i - jak twierdzą media - wydobytych z nich filakterii.

Czytaj także: W Parku nad Balatonem powstanie przestrzeń do morsowania? Jest projekt

Według gazety na terenie jednej z budów w stolicy odkryto bunkier, z którego wyjęto dziesięć filakterii, czyli pudełek z ustępami Tory.

Stołeczny konserwator zabytków wątpi w te doniesienia. - Dotychczasowe znaleziska na terenie getta natychmiast odbijały się szerokim echem. Trudno mi sobie wyobrazić, by umknęło to uwadze społecznej - mówi Michał Krasucki i przypomina, że byłoby to niezgodne z prawem.

Dr Agnieszka Haska z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk mówi, że bunkry znajdowano w czasie budowy osiedla Muranów. - W momencie, gdy było jasne, że Niemcy ostatecznie zlikwidują getto, ludzie zaczęli tworzyć kryjówki w podpiwniczeniach, albo murowano pokoje w całych pionach kamienic. Jednym z bardziej "luksusowych" bunkrów, który miał nawet swoją elektryczność znajdował się przy ul. Miłej. To tam popełnili samobójstwo żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej - mówi. Według ekspertki odnalezienie takiego obiektu obecnie jest mało prawdopodobne.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!