Urząd dzielnicy Ursynów

i

Autor: Ewa Sas

Z ulicy prosto do urzędu? Dzielnice "odmrażają" obsługę mieszkańców

2021-03-04 21:10

Już nie przez telefon czy Internet. Warszawskie urzędy stopniowo odmrażają obsługę mieszkańców. Niektóre z nich robią to póki co na próbę, by sprawdzić czy są w stanie funkcjonować z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zarówno dla ich pracowników jak i mieszkańców. Przez dwa tygodnie taki pilotaż ma trwać na Ursynowie.

Offroadowcy z całego kraju ruszyli w Polskę by pomóc 11-miesięcznej Mai

Tylko po umówieniu

Przez 10 miesięcy mieszkańcy Ursynowa, aby załatwić jakąkolwiek sprawę w urzędzie musieli najpierw złapać termin. Zapisać się można było przez telefon, albo za pośrednictwem strony internetowej - Nie można się było dodzwonić, na stronie nie było terminów - żali się nam jedna z mieszkanek - Gdyby moja teściowa nie zarezerwowała na zapas dwóch, to nie mogłabym zarejestrować samochodu!

Od 1 marca zapisywać się już nie trzeba. Chodzi o sprawy załatwiane zarówno przez Wydział Obsługi Mieszkańców jak i delegaturę Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. - Chcemy sprawdzić czy jesteśmy w stanie wrócić do funkcjonowania takiego, jak przed epidemią i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom Ursynowa jak i urzędnikom - mówi Jakub Berent, wiceburmistrz Ursynowa. Liczbę osób, które mogą przebywać na terenie urzędu, określa rozporządzenie rządowe. Pozostali będą musieli oczekiwać na zewnątrz. Dlatego dzielnica zakupiła dodatkowe tablice z wyświetlaczami. Są one widoczne z zewnątrz, dzięki czemu oczekujący tam mieszkańcy będą mogli zobaczyć jakie numerki są aktualnie obsługiwane na którym stanowisku.

Jest jednak kilka wyjątków, na które nadal się trzeba umawiać - Bez umawiania się nie załatwimy spraw związanych z urzędem stanu cywilnego. Czyli wszystkie kwestie ślubów, narodzin, zgonów. Nie załatwimy też bez umawiania spraw dotyczących referatu paszportowego, prowadzonego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki - wylicza wiceburmistrz Berent.

Co dzielnica to inne zasady

Zapisywać się na wizyty dotyczące Biura Administracji i Spraw Obywatelskich nie musimy też na Bemowie, Targówku czy Żoliborzu. Z kolei już na Białołęce bez umawiania załatwimy tylko te sprawy, które podlegają samej dzielnicy. - To architektura, urbanistyka, gospodarka nieruchomościami, świadczenia rodzinne, odpady komunalne, infrastruktura i ochrona środowiska, sprawy lokalowe, karta dużej rodziny czy karta warszawiaka - wylicza rzeczniczka Białołęki, Marzena Gawkowska.

Stopniowo obsługa ma być odmrażana we wszystkich urzędach dzielnic. Jednak ze względu na na trzecią falę pandemii ratusz nie podaje póki co żadnych konkretnych dat.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?