Karetki z Mazowsza pojechały do Ukrainy

i

Autor: Ewa Sas

Z Mazowsza do Ukrainy. Kolejne karetki ruszyły za wschodnią granicę

2022-04-25 15:45

Pomoc potrzebna jest nie tylko na froncie. Dlatego z województwa mazowieckiego na Ukrainę ruszyły kolejne dwie karetki. Celem jednej jest hospicjum, a drugiej - szpital dziecięcy. Urzędnicy przekonują, że pomoc medyczna jest w tej chwili potrzebna nie tylko samym walczącym.

Jak leczyć rozbite serce? Radzi Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych.

Obwód Tarnopolski i Winnicki

Dwie karetki przekazane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wyruszyły do obwodu tarnopolskiego i winnickiego. Ich miejscem docelowym są szpital dziecięcy i hospicjum, bo wbrew pozorom, pomoc medyczna jest potrzebna nie tylko samym walczącym. Każda z karetek jest odpowiednio wyposażona.

- Są to ambulanse, które służą w naszym systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Są w pełni wyposażone, ze sprzętem który pozwala prowadzić wszelkie czynności medycznej pomocy przedszpitalnej. Oprócz standardowego wyposażenia mamy je załadowane lekami. Ambulans, który jedzie do Winnicy załadowany jest lekami, o które poprosiła strona ukraińska. Są to leki przede wszystkim związane z leczeniem cukrzycy, ciśnienia, nadciśnienia. Wszelkich medykamentów, które służą utrzymaniu zdrowia w stanie niepogorszonym. Do tego zaopatrzyliśmy ambulans w obłożenia chirurgiczne, czyli elementy niezbędne na polu chirurgicznym - mówi dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.

- Po raz trzeci przygotowaliśmy ambulans, który pojedzie do Ukrainy, by nieść pomoc rannym ofiarom wojny. Wyposażony jest w sprzęt medyczny, leki i środki opatrunkowe. Przypomnę, że od 10 marca w Kijowie pracują nasze trzy ambulanse, a od 24 marca dwa kolejne służą ludziom zamieszkałym w Diecezji Samborsko-Drohobyckiej oraz w obwodzie lwowskim.

Nie tylko karetki

Do tej pory Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał na pomoc Ukrainie w sumie 10 ambulansów, ale to nie jedyny rodzaj pomocy.

- W pierwszej kolejności przeznaczyliśmy 5 mln zł na wsparcie. To dwa mobilne RTG, to motopompy czy inne sprzęty. To też 2 mln zł na przygotowanie ok 130 tysięcy posiłków dla najbardziej potrzebujących - mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. Mazowsze przygotowało też fundusze na program dofinansowania zakwaterowania, zakup leków, naukę języków oraz wsparcie psychologiczne dla uchodźców z Ukrainy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ: czy jesteś znawcą grillowania?

Pytanie 1 z 10
Za początek grillowania uznaje się się gwałtowny rozwój hodowli w USA. O jakie zwierzęta chodzi?
grill