Wystawa sportowych wspomnień w Muzeum Warszawskiej Pragi. Każdy może się zgłosić!

2020-01-15 16:32
Pokazy gimnastyki artystycznej na Stadionie Dziesięciolecia.
Autor: Nanrodowe Archiwum Cyfrowe Pokazy gimnastyki artystycznej na Stadionie Dziesięciolecia.

Stadion Dziesięciolecia, tor kolarski na Podskarbińskiej czy TKKF Błyskawica - te obiekty wciąż żyją we wspomnieniach warszawiaków, a Muzeum Warszawskiej Pragi zamierza to wykorzystać. Placówka planuje nową wystawę. Wyjątkową, bo w formie słuchowiska dokumentalnego. I wcale nie chodzi o zebranie wspomnień o wielkich sportowych wydarzeniach. Liczą się też informacje o tym, gdzie kiedyś jeździło się na rowerze, czy grało w piłkę.

"Goool, czyli sport na Pradze" - pod taką nazwą ​Muzeum Warszawskiej Pragi szykuje nową wystawę. A będzie wyjątkowa, bo eksponatami mają być wspomnienia warszawiaków. Każdy, kto chciałby się nimi podzielić może zadzwonić, napisać maila lub odwiedzić muzeum osobiście. Po konsultacjach będzie można spotkać się przy kawie z pracownikiem muzeum... i powspominać.

- Może ktoś pamięta zwycięstwa Szurkowskiego, Szymkowiaka, Szewińskiej? Mecze polskiej reprezentacji... to jest niesamowite, ale wygrali aż 14 meczów na Stadionie Dziesięciolecia. Ciekawi nas kto trenował w TKKF Błyskawica, kto dopingował wyścigowi Pokoju - tłumaczy kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi, Anna Mizikowska.

Wystawa będzie dźwiękowa. W najstarszej piwniczce z XVIII wieku, która znajduje się na terenie Muzeum Warszawskiej Pragi są umieszczone głośniki. Jak tłumaczy Anna Mizikowska, można usiąść na środku i wysłuchać wspomnień z głośników, które są zlokalizowane wokół. Oprócz zebranych wspomnień będzie można wysłuchać także archiwalnyc kronik oraz fragmentów nagrań z Polskiego Radia.

Wystawa będzie dostępna od 8 sierpnia. Pretekstem do jej zorganizowania jest 50. rocznica zwycięstwa Ryszarda Szurkowskiego w Wyścigu Pokoju.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE