Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. RELACJA NA ŻYWO

2022-08-07 17:24
Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji
Autor: DAMIR SENCAR/AFP/East News Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji

W sobotę nad ranem doszło w Chorwacji do tragicznego wypadku polskiego autobusu. Początkowo mówiono o 11 ofiarach śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych, ale bilans uległ zmianie - w szpitalu zmarła 12. osoba. Śledźcie doniesienia z Chorwacji na bieżąco w naszej relacji live.

Tragedia w Chorwacji! Zabici i ranni w wypadku polskiego autobusu

Jak informowały chorwackie media, do zdarzenia doszło na autostradzie A4 w kierunku Zagrzebia. Na 65 kilometrze trasy, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec, Autobus z nieznanych przyczyn zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Agencja HINA informowała początkowo o 11 ofiarach śmiertelnych, ale później potwierdzono, że 12 ofiara zmarła w szpitalu. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest liczba rannych. Początkowo mówiło się o co najmniej 25 osobach, lecz kolejne depesze informowały o 32. Premier Mateusz Morawiecki przekazał w mediach społecznościowych, że autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie. Wciąż napływają nowe informacje na temat wypadku polskiego autobusu w Chorwacji. Najświeższe zamieszczać będziemy w poniższej relacji na żywo.

Tragiczny wypadek polskiego autobusu w Chorwacji

10:27

Niestety mamy oficjalne potwierdzenie o 12 ofierze śmiertelnej. Chorwacka telewizja publiczna HRT podała, że osoba zmarła w szpitalu w Zagrzebiu. Ponadto pięć osób jest ciężko rannych - dodał portal dziennika "Veczernji list".

10:29

Wszystkie ofiary wypadku polskiego autobusu w Chorwacji to polscy obywatele - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. W wypadku zginęło 12 osób, a 34 zostały ranne w różnym stopniu. MSZ będzie uruchamiał ws. wypadku specjalną infolinię.

10:31

10:37

"Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie" - poinformował szef lokalnej straży pożarnej Żeljko Nagy. Zaznaczył, że rannych przewieziono do szpitali karetkami i podkreślił, że nie wie, w jakim stanie są poszkodowani. Nagy przekazał, że wszystkie osoby wydobyto z autokaru. Przyczyna wypadku nie jest znana.

10:47

Polskie MSZ uruchomiło specjalną infolinię. Numer w poniższym tweecie.

10:52

Kondolencje rodzinom ofiar złożył szef MSZ, Zbigniew Rau. Podziękował też za pomoc chorwackim służbom i społeczeństwu.

10:58

O pomocy poszkodowanym i ich rodzinom pisze też prezydent Andrzej Duda:

11:06

Z polecenia Zbigniewa Ziobry Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpocznie śledztwo w sprawie katastrofy:

11:13

Kondolencje dla rodzin i zapewnienie wszelkiej potrzebnej pomocy znalazły się też w tweecie chorwackiego premiera Andreja Plenkovića. Poinformował. że rozmawiał o wypadku z Mateuszem Morawieckim. Dodał, że do działań związanych z wypadkiem zaangażowano wszystkie chorwackie służby.

11:23

Do działań na miejscu wypadku skierowani zostali też polscy policjanci stacjonujący w chorwackim Rijeki.

11:26

Premier poinformował, że do Chorwacji wyruszą minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

11:35

Na stronie MSZ pojawił się specjalny komunikat Łukasza Jasiny, rzecznika resortu: - Dziś w godzinach porannych na trasie A-4, ok. 30 km na północ od Zagrzebia miał miejsce wypadek polskiego autobusu z pielgrzymami podróżującymi do Medjugorie. Według ostatnich potwierdzonych informacji śmierć poniosło 11 osób, a 34 zostały ranne i hospitalizowane. Polskie służby konsularne są na miejscu i udzielają niezbędnej pomocy. Do Chorwacji na polecenie Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua udają się dzisiaj Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje.

Komunikat powstał najpewniej przed potwierdzeniem 12. ofiary.

12:11

W polskim autobusie jechały 43 osoby. Możliwe, że ktoś jest uwięziony pod autobusem. Czekamy na pełną listę pasażerów - oświadczył na konferencji prasowej w mieście Varażdin chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.

13:03

Nieoficjalne informacje dotyczące przyczyn katastrofy wskazują na zaśnięcie kierowcy. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

13:08

Denys Szmyhal, premier Ukrainy, napisał w mediach społecznościowych: - Ze smutkiem przyjąłem dziś wiadomość o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, w którym zginęło i zostało rannych wielu osób. Składam najszczersze wyrazy współczucia rodzinom ofiar oraz całemu Narodowi Polskiemu. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim rannym.

13:35

W drodze na miejsce tragedii jest Adam Niedzielski. Najprawdopodobniej dziś lub jutro zwołane zostaną dotyczące wypadku oficjalne konferencje prasowe z udziałem przedstawicieli rządu.

13:58

Kondolencje rodzinom i bliskim ofiar złożył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski:

14:32

MSZ informuje o uczestnikach tragicznej pielgrzymki. To głównie osoby z Sokołowa, Konina i Jedlni koło Radomia. Więcej na ten temat w naszym artykule.

14:34

Specjalny komunikat wydało Ministerstwo Infrastruktury. Czytamy w nim między innymi, że autokar miał ważne badania techniczne.

15:02

Za pośrednictwem mediów społecznościowych kondolencje złożył Ambasador USA:

15:36

Jak informuje chorwackie MSW, polscy policjanci, którzy stacjonowali w kraju w ramach projektu "Bezpieczny turystyczny kierunek", pomagają chorwackim funkcjonariuszom w komunikacji z poszkodowanymi w wypadku polskimi pielgrzymami.

15:37

Rozpoczęło się usuwanie wraku polskiego autobusu.

16:18

Znanych jest więcej szczegółów na temat okoliczności zdarzenia. Po wypadnięciu z drogi autokar uderzył w betonowy przepust. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

16:37

Minister Zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał przed wylotem ze swoim chorwackim odpowiednikiem. Vili Berosz zapewnił szefa resortu zdrowia, że poszkodowani w wypadku są pod najlepszą opieką.

17:28

Na pielgrzymkę do Medjugorje, w trakcie której doszło do katastrofy autokaru w Chorwacji, pojechało pięć osób z parafii w Jedlni koło Radomia. Od rana jesteśmy w wielkim szoku - powiedział PAP miejscowy proboszcz. Jak dotąd kapłanowi udało się uzyskać informacje o jednej kobiecie, która trafiła do szpitala. Z parafii na pielgrzymkę wyruszyły cztery kobiety i siostra nazaretanka pełniąca posługę w Jedlni-Kolonii.

17:33

Stacja N1 zamieściła zdjęcie z akcji wyciągania wraku. W artykule napisano też o kondolencjach płynących do Polski z Chorwacji.

17:41

Oto komunikat wystosowany przez kardynała Kazimierza Nycza:

17:44

Jacek Antoszkiewicz z firmy Megapol, której autokar miał wypadek w Chorwacji - w drodze do bośniackiego Medjugorje - zapewnił w rozmowie z PAP, że autobus, którym jechali pielgrzymi "był sprawny technicznie, kierowcy byli wypoczęci z doświadczeniem".

17:59

Nagranie kamery monitoringu na A4 kilka minut przed wypadkiem. Obiektyw uchwycił polski autokar.

18:57

Rodziny poszkodowanych będą mogły przyjechać do Chorwacji. Jak powiedział w Zagrzebiu wiceszef MSZ Marcin Przydacz: -Chciałbym podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych Chorwacji za ofertę przyjęcia rodzin osób poszkodowanych, które chciałyby tutaj przyjechać. Chcielibyśmy, aby bliscy poszkodowanych mogli mieć z nimi kontakt.

19:14

Jedna z najważniejszych kwestii to powrót do Polski najlżej rannych. Adam Niedzielski zapewniał 6.08 w Zagrzebiu: - Absolutnie teraz, przed oceną pacjentów, nie będę mówił o tym, jaka jest liczba osób, które jeszcze dzisiaj mogłyby wrócić do Polski. Miejsc na pewno w samolocie nie zabraknie.

21:17

Wśród ofiar śmiertelnych katastrofy z 6 sierpnia jest kierowca polskiego autobusu. Taką informację przekazał w telewizji HRT Josip Mataija, komendant policji drogowej Chorwacji: - Chciałbym złożyć kondolencje rodzinom ofiar śmiertelnych wypadku, wśród których znalazł się także kierowca polskiego autokaru - powiedział w sobotę.

21:32

Wśród pielgrzymów podróżujących do Medjugorje był kapłan i kilka osób świeckich z diecezji drohiczyńskiej; na razie nie mamy informacji o ich losie - przekazał w sobotę wieczorem biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Wiernych poprosił o modlitwę, szczególnie podczas niedzielnej mszy św.

21:33

W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą o to, aby w najbliższą niedzielę (7.08), podczas mszy świętych, modlić się w intencji poszkodowanych oraz ich bliskich.

21:54

Do warszawy wraca już 4 poszkodowanych. Informację przekazał Adam Niedzielski:

08:50

Cztery osoby poszkodowane w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, które wraz z delegacją rządową wróciły w nocy do Warszawy, są już w polskich szpitalach - poinformował w niedzielę rano rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Podziękował chorwackim instytucjom medycznym za zajęcie się ofiarami wypadku. W szpitalach chorwackich przebywa nadal 28 osób.  rzecznik MSZ przyznał, że są i tacy poszkodowani, którzy są wciąż w stanie zagrażającym życiu, ale nie chciał ujawnić szczegółów.

11:47

Po sobotnim wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji przyjęliśmy 11 rannych; cztery pacjentki w zadowalającym stanie zdrowia wróciły już do Polski, z siedmiu pozostałych rannych czterech przebywa na oddziale intensywnej terapii, stan dwóch jest krytyczny - przekazał w niedzielę dyrektor szpitala w Varażdinie Damir Poljak.

13:40

Zidentyfikowano wszystkie osoby, które przeżyły wypadek autokaru w Chorwacji. W niedzielę rozpocznie się oficjalna identyfikacja ofiar śmiertelnych. Bagaże poszkodowanych zostały zabezpieczone - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

17:10

"Skontaktowaliśmy się z rodzinami wszystkich poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji, za wyjątkiem pacjenta, którego tożsamość jest weryfikowana" - poinformował w komunikacje rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podał, trwa ustalanie tożsamości zmarłych osób.

18:15

"Cztery osoby ranne w wypadku w Chorwacji opuściły już Centralny Szpital Kliniczny MSWiA" – powiedział wicedyrektor placówki dr Artur Zaczyński. "Nie wykazywali żadnych oznak, że wymagają dalszej hospitalizacji" – dodał.

18:23

Parafia w Jedlni nadal nie ma potwierdzonych informacji o jednej z uczestniczek pielgrzymki do Medjugorje oraz o siostrze nazaretance, która pośredniczyła w organizacji wyjazdu - przekazał w niedzielę PAP proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda.

19:09

"Do Polski wróciły ci poszkodowani w wypadku autokaru, które podczas transportu mogły siedzieć" - powiedział PAP dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Osoby, które siedziały z tyłu mają mniejsze obrażenia – dodał.

Zbierają na polskie drony dla Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE