Niezwykła kamienica

Wyjątkowy zabytek popada w ruinę. Po interwencji wreszcie doczeka się remontu?

2023-03-27 17:50

Niezwykła kamienica przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie popada niestety w ruinę. Na ratunek ruszył więc konserwator zabytków, który nakazał właścicielowi budynku przeprowadzenie stosownych prac konserwatorskich i robót budowlanych.

Konserwator wyjaśnił, że jego działania mają zahamować postępujące procesy degradacji zabytku. - Obecny stan zachowania oraz stan techniczny kamienicy stanowi zagrożenie dla jej chronionych prawem wartości - dodał.

Od powyższej decyzji złożono odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj również: Polfa zniknie z mapy Warszawy? Zamiast niej powstanie osiedle luksusowych mieszkań

Kamienica przy ul. Górnośląskiej 22 - historia

Kamienica przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie w rejestrze zabytków znajduje się od stycznia 1990 r. Budynek wzniesiony został ok. 1900 roku zgodnie z rozwijającym się ówcześnie nurtem secesji.

Kamienicę wyróżnia bogato zdobiona elewacja frontowa. Głównymi elementami zdobniczymi są liście kasztanowca i kwiat margerytki. Trzecie piętro zdobią główki kobiece, ale najpiękniejsze są dwa okazałe pawie nad skrajnymi oknami pierwszego piętra. Po obu stronach bramy znajdują się stare, oryginalne odboje, przyjmujące postać żeliwnych krasnali z wybitą datą produkcji 1898. Nad wjazdem po lewej stronie zachowała się dawna latarenka adresowa.

Pierwszym właścicielem tych nieruchomości był Leon Breslauer, a w 1939 roku Karol Olszowski. Budynek został nieznacznie uszkodzony we wrześniu 1939 roku, ale przetrwał czasy wojenne.

Warszawska kranówka do wszystkiego. Jak nie marnować wody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE