Z Warszawy

Wyjątkowe odkrycie w samym centrum Warszawy. Wystarczyło zdjąć asfalt

2023-10-29 17:44

ZDM Warszawa zajmuje się projektowaniem poważnych zmian na ul. Kruczej. - W trakcie prac projektowych wykonaliśmy odkrywki, aby sprawdzić stan bruku znajdującego się pod asfaltem. Dzięki temu możemy zaplanować wykorzystanie tej nawierzchni w projekcie - przekazali przedstawiciele drogowców.

Metamorfoza ul. Kruczej

Przebudowa ul. Kruczej ma odbyć się w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. ZDM podkreśla, że zamiast szerokiej jezdni, na miejscu pojawi się więcej zieleni. Po środku powstanie również piesza aleja.

- Gruntowną przebudowę poprzedzają gruntowne przygotowania. Zaczęliśmy od szczegółowej analizy komunikacyjnej obejmującej pomiary natężenia ruchu oraz symulację dla całego obszaru. Dzięki temu wybraliśmy najlepszy wariant przebudowy i upewniliśmy się, że proponowane zmiany nie pogarszają warunków ruchu w centrum. Na tej podstawie dopracowane zostały założenia dla projektantów, których zadaniem jest już przygotowanie kompletnej dokumentacji budowlanej stanowiącej ostatni krok na drodze do przebudowy - przekazali drogowcy.

Drogowcy odkrywają stary, zabytkowy bruk

ZDM zaznaczył, że ul. Krucza nie znajduje się w rejestrze ani ewidencji zabytków. Wszystkie prace odbywają się jednak przy współpracy z konserwatorem zabytków, który udzielił już szeregu wytycznych w sprawie.

- Przed II wojną światową ulica Krucza była brukowana. W czasie walk jej zabudowa została w dużym stopniu zniszczona. W drugiej połowie lat 40-tych XX wieku zburzono wypalone kamienice. Za czasów Bolesława Bieruta ulicę znacznie poszerzono od strony wschodniej. Przedwojenny bruk zdemontowano i wykorzystano ponownie. Na archiwalnych zdjęciach z 1949 roku uchwycone zostały prace brukarskie, w tym układanie nawierzchni z kostki we wzór wachlarzowy - wyjaśniono.

W latach 70-tych bruk zalano asfaltem. Brak kompletnej, w pełni wiarygodnej dokumentacji powykonawczej utrudnia niestety "prowadzenie jakichkolwiek większych prac w centralnych obszarach Warszawy, gdzie setki lat trudnej historii mieszają się ze sobą tuż pod powierzchnią jezdni". Chodzi tu o historyczne nawierzchnie, pozostałości starych kamienic czy chociażby "różnego rodzaju podziemne instalacje nieujęte na współczesnych planach".

- Na ulicy Kruczej, podobnie jak w wielu innych miejscach, można spodziewać się odkryć archeologicznych, w tym starego bruku o wartości zabytkowej. Tego typu inwestycje już na etapie prac budowlanych domyślnie zawsze posiadają więc nadzór archeologów. Tak jest m.in. z przebudową placu Trzech Krzyży, ulicy Marszałkowskiej czy też budową Placu Centralnego. Sam fakt, że odkrycia są spodziewane, nie rozwiązuje jednak wszystkich potencjalnych problemów. Kluczowe jest, co konkretnie zachowało się do naszych czasów, gdzie się znajduje, w jakim jest stanie oraz jakie rekomendacje na temat ewentualnych znalezisk wystawią służby konserwatorskie - przekazali drogowcy.

Jednocześnie ZDM zaznaczył, że robi wszystko, aby "dobrze przygotować się do prac drogowych w trudnym terenie". - Na wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków przeprowadziliśmy w ostatnich dniach roboty odkrywkowe na jezdni ulicy Kruczej. W kilku wybranych punktach znajdujących się wzdłuż całej ulicy Kruczej asfalt został zdjęty w celu sprawdzenia co znajduje pod powierzchnią. W niektórych miejscach faktycznie tuż pod jezdnią znajduje się bruk będący w stosunkowo dobrym stanie - poinformowano.

Drogowcy przekazali, że wszelkie odkrycia zostają udokumentowane, a później bruk jest ponownie zakrywany asfaltem. Jego przyszłość będzie zależała od rozmów z konserwatorem. - Zgodnie z obowiązującą umową docelowy projekt przebudowy ulicy Kruczej powinien być gotowy na wiosnę przyszłego roku. Niewykluczone jest wkomponowanie w niego do pewnego stopnia oryginalnej brukowanej nawierzchni - dowiadujemy się.

Trzaskowski podsumowuje pięć lat rządów w Warszawie. Prezydent mówi "Super Expressowi" z czego ma satysfakcję, a co się nie udało
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE