"Wygrywamy z epidemią!". Eksperci krytykują odważne słowa premiera o koronawirusie

2020-12-01 20:53 STAN
Wygrywamy z epidemią!. Eksperci krytykują słowa premiera
Autor: Facebook/Mateusz Morawiecki "Wygrywamy z epidemią!". Eksperci krytykują słowa premiera

O "wygrywaniu" jeszcze nie ma mowy. Eksperci tonują nastroje po tym, jak premier Morawiecki napisał na swoim facebooku, że wygrywamy z pandemią, a "zaciągnięty hamulec bezpieczeństwa" i wprowadzone restrykcje przynoszą efekty.

Cała Polska dziękuje prezydentowi za otwarte stoki. Kiedy Andrzej Duda otworzy bary z kebabem? Felieton wideo "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 166

"Wygrywamy z epidemią!"

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na facebooku odważną opinię dotyczącą koronawirusa. - Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki - czytamy.

Czytaj także: Maseczki zostaną z nami NA ZAWSZE?! Będziemy je nosić nawet, jak pandemia się skończy! Szokująca wiadomość Ministra Zdrowia

Zdaniem immunologa i eksperta w dziedzinie terapii zakażeń, dr Pawła Grzesiowskiego, w tej chwili ważą się dalsze losy fali epidemicznej, z którą mamy do czynienia:

- Lockdown jest tylko ucieczką przed wirusem, a nie pokonaniem wirusa. W momencie kiedy się wychylimy, znów zaczniemy się komunikować, jeździć, spotykać - wirus zaatakuje ponownie. Dlatego jeszcze nam daleko do zwycięstwa nad koronawirusem - mówi Grzesiowski.

Czytaj także: Gigantyczne kartki kaligraficzne dla medyków! To podziękowania za walkę z COVID-19

Coraz mniej chorych i coraz mniej testów

Ostatnio dobowe wskaźniki nowych zakażeń są niższe, ale liczba zajętych łóżek przez pacjentów covidowych od kilku tygodni utrzymuje się na poziomie 21 tysięcy. Ta różnica to z kolei efekt mniejszej liczby wykonanych testów. - Część osób się nie testuje. Dopiero w momencie, gdy pogarsza się ich stan zdrowia, one trafiają do szpitala. Nie widzimy tej reszty, która nie idzie na testy, bo oni nie są już zainteresowani wykrywaniem tego wirusa - dodaje Grzesiowski.

Czytaj także: Gigantyczne bezrobocie w Warszawie. Wzrosło o 40 procent w porównaniu do ubiegłego roku!

Zdaniem eksperta, unikanie testów jest skrajnie nieodpowiedzialne. - Nie mając wiedzy o zachorowaniach, nie możemy tych ludzi odizolować. Jeżeli one się nie izolują to zakażają. Takim najbardziej bezpośrednim skutkiem niewykrywania zakażeń jest rozwój pandemii, rozwój nowych zachorowań - dodaje Grzesiowski.

Ostatniej doby odnotowano w Polsce ponad 9 tysięcy nowych zakażeń. Zmarło też kolejnych 449 pacjentów, u których wykryto koronawirusa. To kolejny raz, gdy premier informuje o pokonaniu wirusa. Wcześniej mówił o tym m.in. w maju.