Wydłużono termin ograniczeń. Do kiedy? Jakie nowe zasady wprowadził rząd? [NAJWAŻNIEJSZE DATY]

2020-04-10 8:02
Mateusz Morawiecki
Autor: KPRM Mateusz Morawiecki

Wszystkie ograniczenia będą obowiązywały dłużej! Większość zasad bezpieczeństwa wydłużono do 19 kwietnia. Wprowadzono też kolejne obostrzenia i zadecydowano o przesunięciu terminu matur i egzaminów ósmoklasisty. Wszystkie najważniejsze daty znajdziesz w poniższym tekście.

Wydłużone ograniczenia

Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ograniczenia w przemieszaniu się będą obowiązywały do 19 kwietnia. Przepis nie zmienia się: wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, m.in. zrobienie zakupów czy wizyta lekarska. Odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Także do 19 kwietnia obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłych dla dzieci i młodzieży, które nie mają 18 lat. Galerie handlowe z wyjątkiem m.in. branży spożywczej, wyrobów medyczny i farmaceutycznych, artykułów dla zwierząt będą zamknięte także do 19 kwietnia. W kościołach może przebywać maksymalnie pięć osób. Wciąż obowiązuje także ograniczenie klientów na terenie sklepów, na targach i poczcie oraz godziny dla seniora. Do 26 kwietnia wstrzymany będzie ruch lotniczy i międzynarodowy ruch kolejowy. Zasady dotyczące kwarantanny obowiązują do 3 maja.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Zadecydowano też o wprowadzeniu kolejnych regulacji. Od czwartku 16 kwietnia do odwołania wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.

Konferencja premiera Morawieckiego. Matury przesunięte, nowe daty końca obostrzeń
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE