Drzewo na Mokotowie

i

Autor: Facebook/Nie okradajcie nas z drzew - wycinka zieleni dot. Tramwaju do Wilanowa

Ofiara budowy

Wycięto 114-letnie drzewo dla tramwaju do Wilanowa. Przeżyło dwie wojny

2023-03-27 9:21

Mieszkańcy Mokotowa są zdruzgotani. Wycięto 114-letnie drzewo, które przeżyło dwie wojny i Powstanie Warszawskie. Stało ono na drodze budowy tramwaju do Wilanowa i było lekko pochylone. Jego nagłe zniknięcie wywołało w warszawiakach ogromne emocje.

Nikt się tego nie spodziewał. Na drodze budowy tramwaju do Wilanowa stało 114-letnie drzewo. Akacja, która rosła przy ul. Sobieskiego przeżyła dwie wojny i Powstanie Warszawskie. Prace budowlane przyniosły jednak kres jej historii. Zresztą nie tylko to drzewo zakończyło swój żywot przez tę inwestycję.

Ścięto 114-letnie drzewo przy budowie tramwaju do Wilanowa

Od początku budowy tramwaju do Wilanowa było wiadomo, że ponad 400 drzew zniknie z mapy Warszawy. Do niektórych jednak mieszkańcy są zdecydowanie bardziej przywiązani niż do innych, tak było w przypadku 114-letniej akcji, która zdaniem jej sąsiadów chroniła przed zanieczyszczeniami, hałasem, dawała schronienie ptakom i była po prostu piękna.

Czytaj także: Drzewko za surowce wtórne. Oddaj śmieci do recyklingu, odbierz sadzonkę!

Akacja rosła przy ul. Sobieskiego na wysokości numeru 99 w pobliżu kładki. Była lekko pochylona, ale stała w stosunkowo dużej odległości od przyszłego torowiska. Mimo to, 114-letnie drzewo poszło pod topór, co złamało serca mieszkańców tej okolicy. Jego koniec dokładnie opisała jedna z nich na facebookowym profilu Nie okradajcie nas z drzew - wycinka zieleni dot. Tramwaju do Wilanowa.

Nowe nasadzenia nie uśmierzają bólu mieszkańców

- Obudziłam się dziś rano i taka głucha cisza, zawsze wcześnie rano śpiewały ptaki, potem wrony trochę skrzeczały, a teraz nic, tylko samochody i znów gdzieś hałasuje piła. Mój grochodrzew miał 114 lat, czyli rósł od 1909 roku i zawsze było na nim dużo ptaków, w tym roku też zaczęły już zakładać gniazdo - brzmiał wpis.

Czytaj także: Na Ursynowie ma powstać niesamowity park linearny. Okolica znacznie się zazieleni

"Unicestwienie tego drzewa zajęło nam 45 minut. 114 lat w 45 minut! Następnego dnia już o nim nie pamiętaliśmy" - podsumowują gorzko autorzy facebookowego profilu. Imponujący wiek drzewa potwierdzony jest przez oficjalną dokumentację inwestycyjną Tramwajów Warszawskich. Wiek oszacował zespół dendrologiczny, pracujący na zlecenie tramwajarzy.

W miejscu, w którym zabrakło 114-letniego drzewa, planowane są nowe nasadzenia. W tym momencie jednak te miejskie plany zdecydowanie nie wystarczą mieszkańcom miasta na osłodę. Rana po starym drzewie jest zbyt świeża.

Zobacz zdjęcia: Warszawa: tak wygląda budowa tramwaju do Wilanowa

Tak wygląda rosyjski ośrodek nad Zegrzem. Przejęły go Lasy Państwowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE