Wyciek danych na Politechnice Warszawskiej: nazwiska, numery PESEL i dowodów osobistych. Czy trzeba unieważnić dokumenty?

2020-05-04 16:25
Wyciek danych osobowych na Politechnice Warszawskiej
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Wyciek danych na Politechnice Warszawskiej. Jak ustali portal niebezpiecznik.pl, może to dotyczyć nie tylko studentów, ale także kandydatów na studia czy pracowników. Wyciekły m.in. nazwiska, numery PESEL czy numery dowodów osobistych. - Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów zdarzenia, w tym jego skali - informuje rzeczniczka uczelni.

Wyciek danych osobowych

Jak ustalił portal, dane pochodzą z systemu OKNO, który służy do nauki na odległość. W skradzionym pliku znajdowały się m.in.
adresy e-mail, nazwiska, numery indeksów, PESEL czy dowodów osobistych, a także nazwiska panieńskie matek.

- Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów zdarzenia, w tym jego skali. Staramy się jak najszybciej dotrzeć do jego przyczyn, aby ustalić źródło potencjalnego ujawnienia danych osobowych i zabezpieczyć je przed nieuprawnionym wykorzystaniem -
informuje rzeczniczka uczelni, Izabela Koptoń-Ryniec i dodaje, że Politechnika Warszawska wciąż nie potwierdziła zdarzenia.
- Jeśli tylko zdarzenie związane z naruszeniem ochrony danych osobowych zostanie potwierdzone, niezwłocznie zostaną podjęte działania w celu zniwelowania skutków naruszenia, a sprawa zostanie natychmiast zgłoszona odpowiednim organom. Już teraz zajmuje się nią Inspektor Danych Osobowych we współpracy ze służbami Politechniki Warszawskiej - dodaje Koptoń-Ryniec.

Czy należy unieważnić dowód?

Jeśli informacje udostępnione przez portal potwierdzą się, oznacza to, że nasze dane mogą być w niepowołanych rękach. Oznacza to, że przypadkowa osoba może wykorzystać nasz numer PESEL czy numer dowodu. To dokładnie taka sama sytuacja, jak w przypadku utraty dokumentu tożsamości. W takiej sytuacji najlepiej unieważnić dowód osobisty.

Tak policjanci kontrolują osoby poddane kwarantannie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE