Kolejka do lokalu wyborczego - Poznań, Strzeszyn

i

Autor: Dominik Rutkowski Kolejka do lokalu wyborczego - Poznań, Strzeszyn

Wybory prezydenckie 2020: Jaka frekwencja? Głosują tłumy! [RELACJA, WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-06-28 19:52

Polacy wybierają prezydenta, który będzie rządził krajem przez najbliższych 5 lat. Co dzieje się w lokalach wyborczych? Jaka jest frekwencja? Czy były przypadki naruszenia ciszy wyborczej? Wybory prezydenckie 2020 w relacji NA ŻYWO na stronie internetowej ESKI Warszawa.

Trwają wybory prezydenckie 2020. Lokale wyborcze są otwarte od godziny 7:00 do 21:00. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, wybory prezydenckie wyglądają zupełnie inaczej. W lokalach wyborczych w całej Polsce trzeba pamiętać o zachowaniu dwumetrowego dystansu. Podczas głosowania trzeba również mieć maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i nos. Natomiast przy wejściu do lokalu wyborczego powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Nie ma obowiązku korzystania z niego, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej zdezynfekować ręce lub założyć rękawiczki. W lokalu może przebywać maksymalnie jedna osoba na 4 mkw. Oznaczać to może, że przed wieloma lokalami wyborczymi będą tworzyły się kolejki.

>> Cisza wyborcza: Kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa? Co grozi za jej złamanie? [WIDEO]

Na głosowanie zabrać musimy ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Jeśli głosujemy poza miejscem naszego zameldowania, to konieczne będzie również specjalne zaświadczenie. Posiadanie własnego długopisu nie jest konieczne. W tym roku po raz pierwszy jest to jednak promowane rozwiązanie. Pozwoli ono uniknąć dotykania tych samych przedmiotów, co inni głosujący. O właściwą dezynfekcję przedmiotów w lokalu dbała będzie komisja.

>> Wybory prezydenckie 2020: Czy można robić zdjęcia i filmy w lokalu wyborczym?

Tymczasem na stronie internetowej ESKI Warszawa sprawdzamy na bieżąco, co dzieje się w całej Polsce. Wybory prezydenckie 2020: Jaka frekwencja, przypadki złamania ciszy wyborczej, kolejki przed lokalami wyborczymi? Aby być na bieżąco najlepiej wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 lub po prostu odświeżyć stronę. Najnowsze wpisy pojawiają się poniżej.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020: CO DZIEJE SIĘ W LOKALACH WYBORCZYCH? RELACJA NA ŻYWO

Godz. 19.48

Do kilkunastu obwodowych komisji wyborczych w Krakowie dowożone są karty do głosowania z tzw. rezerwy. To efekt wysokiej frekwencji i dużej liczby osób spoza miasta dopisywanych do spisu wyborców na podstawie zaświadczeń. Jak informowała wcześniej szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak - jeśli członkowie komisji zauważą, że pozostało im 80 proc. kart do głosowania, występuje o uzupełnienie ich liczby.

godz. 19:23

Tak Polacy wybierali prezydenta

godz. 18:52

Do nietypowego zachowania członkini komisji wyborczej doszło w lokalu nr 20 przy ulicy Warszawskiej w Kaliszu w Wielkopolsce. Kobieta stała przy wejściu na salę głosowania i dezynfekowała wszystkich wchodzących. Środek dezynfekujący kierowała jednak nie tylko na ręce, ale także na twarz czy ubrania. Jak twierdziła, robiła to dla dobra wyborców, mimo częstego sprzeciwu. Skarga na kobietę trafiła do komisarza wyborczego w Kaliszu. Jak poinformował Adam Plichta, członkini została pouczona.

godz. 18:43

Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że cisza wyborcza nie zostanie przedłużona. Przynajmniej póki co nic na to nie wskazuje.

godz. 18:41

WARSZAWA - przewodniczący jednej z komisji wyborczych był pod wpływem alkoholu. Spowodował kolizję prowadząc samochód. Oczywiście został on odwołany ze stanowiska. Został wybrany nowy przewodniczący. Sytuacja ta nie wpłynęła na przebieg głosowania.

godz. 18:40

Największa frekwencja na godzinę 17:00 była w Krynicy Morskiej. To aż 73,54%.

godz. 18:37

Najniższa frekwencja na godzinę 17:00 była w następujących województwach:

kujawsko-pomorskie - 45,51%
warmińsko-mazurskie - 43,06%
opolskie - 42,32%

godz. 18:36

Najwyższa frekwencja na godzinę 17:00 była w następujących województwach:

mazowieckie - 51,17%
małopolskie - 50,27%
podkarpackie - 49,19%

godz. 18:33

Frekwencja z godziny 17:00 w ujęciu krajowym wynosi 47,89%.

godz. 18:31

KONFERENCJA PRASOWA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

godz. 16:22

Pożar w lokalu wyborczym, pijany przewodniczący, kilka incydentów związanych ze zrywaniem plakatów. Tak w kujawsko-pomorskiem przebiegają wybory.

O wyborach w tym rejonie Polski więcej wie reporterka Radia Eska, Dorota Lakner:

godz. 15:40

Po południu w Kielcach przed komisjami wyborczymi wciąż ustawiają się spore kolejki. Tak jest, między
innymi, przy ulicy Urzędniczej, gdzie mieści się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 71. Na wejście do lokalu nie trzeba jednak długo czekać, zaledwie kilka minut, głosowanie idzie dość sprawnie. Mieszkańcy pamiętają też o maseczkach i rękawiczkach, a ci którzy ich nie mają dezynfekują ręce. Na godzinę 12.00 frekwencja w Kielcach wyniosła 26,44 procent. Natomiast w województwie świętokrzyskim 22,13 procent. Dotychczas w świętokrzyskiem policja odnotowała 4 incydenty wyborcze. - Jeden w Kielcach, i dwa w Starachowicach dotyczą zerwanych banerów wyborczych. Ponadto w Busku-Zdroju, na klatce schodowej jednego z bloków znaleziono ulotki wyborcze - informuje Damian Janus ze świętokrzyskiej policji.

godz. 15:20

Karty do głosowania bez pieczęci trafiły do urn. Taka sytuacja miała miejsce w jednym z lokali wyborczych w Zakopanem. O tym, że karty nie mają pieczęci poinformował komisję wyborczą jeden z głosujących. Jak się okazało do urny trafiło kilka takich kart z oddanym już głosem. Głosy oddane na kartach bez pieczęci są nieważne. Komisja w której doszło do incydentu sprawdziła pozostałe, niewydane karty do głosowania. Wszystkie były opieczętowane.

W jednym z lokali w Zakopanem do urn trafiły karty do głosowania bez pieczęci. Mówi Maria Zięba Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu:

godz. 15:07

godz. 14:38

Rekordowa frekwencja na godz. 12

godz. 14:20

24,08% to frekwencja w dzisiejszych wyborach prezydenckich na godzinę 12:00. Przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak uznał to za wieści "dobre a nawet bardzo dobre". Analogicznie, pięć lat temu na udział w wyborach prezydenckich zdecydowało się niecałe 15% procent uprawnionych. Frekwencja w praktycznie wszystkich "dużych miastach" przekroczyła 20%. Prym wiedzie stolica. "Tradycyjnie już" najwięcej osób zagłosowało...w Krynicy Morskiej, gdzie frekwencja wyniosła 53%.

Mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak:

godz. 14:04

Od samego rana przed lokalami wyborczymi w Krakowie tworzą się kolejki. Głos na swojego kandydata oddał już również prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Więcej o tym przeczytacie na stronie internetowej ESKI KRAKÓW: Tłumy w lokalach wyborczych w Krakowie. Od rana frekwencja dopisuje! [GALERIA]

godz. 14:02

Gigantyczne kolejki do głosowania w Sosnowcu

godz. 13:48

Choć o pustkach przed lokalami wyborczymi nadal nie ma mowy, to kolejki są znacznie mniejsze niż z samego rana. Chętnych do głosowania wciąż nie brakuje, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż na samym początku głosowania. Czekają cierpliwie na swoją kolej, bo jak mówią, raz w roku można się przemęczyć a oczekiwanie wcale nie jest tak uciążliwe jak mogłoby się wydawać. Tak jest przed jedną z komisji wyborczych na stołecznym śródmieściu.

Z wyborcami w Warszawie rozmawiała Aleksandra Galant:

godz. 13:44

Kolejki do lokali wyborczych w Sosnowcu

Kolejki do lokalu wyborczego w Sosnowcu

i

Autor: Bartosz Pudełko Kolejki do lokalu wyborczego w Sosnowcu
Kolejki do lokalu wyborczego w Sosnowcu

i

Autor: Bartosz Pudełko Kolejki do lokalu wyborczego w Sosnowcu

godz. 13:37

Najwyższa frekwencja (na godzinę 12:00) była w województwach:

mazowieckie - 26,36%
małopolskie - 25,32%
podlaskie - 25,16%.

Najniższa frekwencja (na godzinę 12:00) była województwach:

lubuskie - 22,65%
świętokrzyskie - 22,13%
opolskie - 20,06%

godz. 13:33

Z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że frekwencja na godzinę 12:00 wynosi 24,08%.

godz. 13:32

godz. 13:27

Jak głosowanie wygląda w Gdańsku? Sprawdzała reporterka Radia Eska, Ola Szocik:

godz. 13:14

godz. 13:03

godz. 12:56

W Puszczykowie (pod Poznaniem) frekwencja na godzinę 12:00 wyniosła ponad 26%. Dane dotyczące całej Polski poznamy podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej. Ta zaplanowana jest na 13:30.

godz. 12:52

Kłopoty z głosowaniem korespondencyjnym w Kanadzie. Jak donoszą mieszkający tam Polacy pakiety wyborcze dotarły do nich z opóźnieniem, przez co nie mieli pewności czy zdążą odesłać je do konsulatów na czas. Jedynym wyjściem było postawienie na... dużo droższą przesyłkę kurierską.

Więcej o problemach głosujących w Kanadzie nasza reporterka, Aleksandra Galant:

godz. 12:41

Kolejki do lokali wyborczych również w Poznaniu. Na Strzeszynie przed wejściem do lokalu przy ulicy Hezjoda trzeba odstać kilkanaście minut. Kolejka z minuty na minutę rośnie, ale sam proces głosowania idzie bardzo sprawnie.

Kolejka do lokalu wyborczego - Poznań, Strzeszyn

i

Autor: Dominik Rutkowski Kolejka do lokalu wyborczego - Poznań, Strzeszyn

godz. 12:30

- W Lublinie są kolejki przed lokalami wyborczymi, ale idzie sprawnie, trzeba odstać około 20 minut, w lokalu jednocześnie mogą głosować 2 osoby, ale wszystko idzie bardzo szybko i sprawnie. Tak było w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 90 w Lublinie - informuje reporter Radia Eska Zbigniew Sapiński.

Głosowanie w Lublinie

i

Autor: Zbigniew Sapiński Głosowanie w Lublinie

godz. 12:15

Kolejki do lokali wyborczych - Warszawa, Praga Północ.

Kolejka do lokalu wyborczego - Warszawa, Praga Północ

i

Autor: czytelnik Kolejka do lokalu wyborczego - Warszawa, Praga Północ

godz. 11:43

Swój głos w województwie Zachodniopomorskim oddał już między innymi marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

godz. 11:38

W dwóch gminach w Polsce wybory prezydencie odbędą się drogą korespondencyjną. Pierwsza to gmina Baranów w Wielkopolsce. Druga Marklowice na Śląsku. Decyzję podjęła Państwowa Komisja Wyborcza po rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia. Niektórzy mieszkańcy Marklowic nie mogli pogodzić się z tą decyzją. Znaleźli sposób, by zagłosować tradycyjnie w lokalu wyborczy. Zgłosili się do urzędu i złożyli wniosek o wydanie zaświadczenia, uprawniającego do oddania swojego głosu na terenie innej gminy. Jak podają władze gminy zrobiło to blisko 100 osób

godz. 11:15

Z mieszkańcami gminy Siewierz rozmawiał reporter Radia Eska, Dariusz Brombosz:

godz. 11:13

Jak wybory przebiegają we Wrocławiu? Przed jednym z lokali wyborczych był reporter Radia Eska, Miłosz Wołkowicki:

godz. 11:11

Gigantyczne kolejki przed komisjami wyborczymi ominą głosujących korespondencyjnie, którzy jeszcze nie oddali swojego pakietu. Termin na wrzucenie głosu do skrzynki minął w piątek, jednak jeszcze dziś wszyscy którzy zdecydowali się na taką formę głosowania, mogą oddać swoje karty osobiście, do lokali wyborczych. Osoby te nie muszą stać w kolejkach. Muszą tylko podejść do komisji wyborczej i przekazać jej kopertę z kartą do głosowania. NIE NALEŻY jej wrzucać do urny. Komisja będzie sprawdzała wszystkie oddawane osobiście pakiety wyborcze, by upewnić się, że głosy są ważne.

godz. 10:57

Do tej pory zanotowano 8 przestępstw związanych z wyborami i 159 wykroczeń. Najwięcej, bo 93 zdarzeń, dotyczyło uszkodzeń ogłoszenia. Było też 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej i 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatów wyborczych. Zanotowano też jeden przypadek usiłowania udostępnienia niewykorzystywanej karty wyborczej innej osobie w celu głosowania.

godz. 10:56

Kolejki do lokali wyborczych w Siewierzu

godz. 10:48

Spore kolejki również przy Komisji Obwodowej nr 35 w Kielcach przy ul. Orkana, na osiedlu Uroczysko. - Po godzinie 9 w kolejce było około 30-stu osób, ale czas oczekiwania nie był długi, bo zaledwie około 10 minut. Wszystko odbywało się bardzo sprawnie i szybko - informuje reporterka Radia Eska, Agnieszka Cukrowicz.

godz. 10:40

Wielka mobilizacja wyborcza na Śląsku. Również w małych gminach. Reporter Radia Eska wybrał się do miejscowości Siewierz.

godz. 10:30

Kolejki do lokali wyborczych w Warszawie

godz. 10:11

TORUŃ - U przewodniczącego jednej z tamtejszych komisji wyborczych stwierdzono nietrzeźwość. Na miejscu pojawiła się policja. Mężczyznę wykluczono z komisji i wybrano nowego przewodniczącego. Zdarzenie to nie miało wpływu na przebieg głosowania. Rozpoczęło się ono zgodnie z planem. 

godz. 10:00

PIERWSZA KONFERENCJA PRASOWA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

godz. 9:59

Od początku ciszy wyborczej całym kraju odnotowano 28 incydentów związanych z jej łamaniem. Między innymi w Białymstoku policjanci ujawnili dziewięć zniszczonych banerów wyborczych i jeden plakat. Z kolei w Płocku mężczyzna na rynku zerwał plakat jednego z kandydatów na urząd prezydenta RP i rzucił go na trawnik. Został zatrzymany. W Gorzowie Wielkopolskim funkcjonariusze zatrzymali grupę siedmiu nietrzeźwych osób, podejrzewanych o usunięcie flagi państwowej z budynku komisji wyborczej. "Natomiast w Wałbrzychu zatrzymano strażników miejskich, którzy zrywali plakaty.

godz. 9:51

Mieszkańcy Łodzi tłumnie ruszyli do lokali wyborczych! Więcej o tym reporterka Radia Eska, Ela Piotrowska. Posłuchajcie relacji:

godz. 9:43

Jak przebiegają wybory w Krakowie? O tym reporter Radia Eska, Marcin Śliwa. Posłuchajcie jego relacji:

godz. 9:42

Kolejki "zakręcają" i ciągną się na kilkadziesiąt metrów przed wejściem do lokalu wyborczego. Polacy szturmem ruszyli zagłosować w wyborach prezydenckich​. Czas oczekiwania na oddanie głosu wydłuża ograniczenie liczby osób, które mogą przebywać jednocześnie w lokalu. Aby spędzić tam jak najmniej czasu i przyspieszyć procedurę, wielu wyborców wzięło ze sobą... własne długopisy.

Przed jednym z lokali wyborczych w centrum Warszawy była nasza reporterka, Aleksandra Galant. Co powiedzieli jej mieszkańcy stolicy?

godz. 9:22

Spore kolejki do lokali wyborczych są przede wszystkim w największych miastach w Polsce. Na zdjęciu naszego czytelnika jeden z lokali na warszawskiej Pradze Południe. 

Kolejka do lokalu wyborczego na Pradze Południe

i

Autor: czytelnik Kolejka do lokalu wyborczego na Pradze Południe

godz. 9:17

Jednak nie przed wszystkimi lokalami wyborczymi są ogromne kolejki... 

godz. 9:05

godz. 9:01

- Przed nami nawet godzina czekania - mówią stojący przed lokalami wyborczymi. Choć komisje działają od zaledwie od dwóch godzin, bo od godziny 7:00, to przed wieloma już zgromadziły się gigantyczne kolejki.

Przed jedną ze stołecznych komisji była nasza reporterka, Aleksandra Galant. Pytamy więc czy wyborcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa?

godz. 8:47

Kolejka również przy lokalu wyborczym na warszawskim Powiślu. - Przy Obwodowej Komisji Wyborczej nr 32, która znajduje się w szkole przy ulicy Fabrycznej zebrało się już kilkadziesiąt osób - informuje reporterka Radia Eska, Aleksandra Galant. 

godz. 8:32

To wyjątkowe wybory, bo głosowanie z powodu pandemii koronawirusa odbywa się w reżimie sanitarnym. Sprawdziliśmy jak wygląda droga głosowania wyborcy od początku do końca. Do lokalu wchodzimy obowiązkowo w maseczkach…

O reżimie sanitarnym w lokalach mówi Ewa Łomińska z komisji wyborczej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach

godz. 7:56

Kolejki do lokali wyborczych tworzą się nie tylko w Polsce. 

godz. 7:30

Kolejki do lokali wyborczych tworzą się także w innych częściach Warszawy oraz w innych miastach w Polsce - między innymi w Poznaniu i Łodzi. 

godz. 7:25

Przed lokalami wyborczymi zaczynają tworzyć się kolejki. Tam jest między innymi na warszawskim Ursynowie, ale też na Grochowie w stolicy. 

godz. 7:17

W gminie Chmielnik w powiecie rzeszowskim siedziby dwóch obwodowych komisji wyborczych zostały przeniesione. Wszystko przez szkody wyrządzone przez intensywne ulewy. W Zabratówce i Błędowej Tyczyńskiej głosowanie odbyć się w domach ludowych, ale komisarz wyborczy w Rzeszowie zdecydował, że mieszkańcy tych miejscowośći będą głosowali w budynkach pobliskich szkół.  

godz. 7:12 

Jak oddać ważny głos? Zobaczcie poradnik Państwowej Komisji Wyborczej.

godz. 7:09

Od kilku minut lokale wyborcze w całej Polsce są otwarte, a wszyscy Polacy posiadający prawa wyborcze mogą oddawać już swoje głosy.