wybory

i

Autor: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wybory 2023

Warszawa organizuje bezpłatny transport na wybory. Kto skorzysta?

2023-10-11 8:58

W niedzielę, 15 października odbędą się wybory parlamentarne 2023. Przedstawiciele warszawskiego ratusza przygotowali z tej okazji dla mieszkańców listę najważniejszych informacji oraz terminów, o których powinni pamiętać. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że niektórzy warszawiacy będą mogli skorzystać ze specjalnego transportu do swojego lokalu komisji wyborczej.

Wybory 2023 - transport w Warszawie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez warszawski ratusz, "podczas zbliżających się wyborów, 15 października, osoby które wymagają specjalistycznego transportu, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w dotarciu do lokalu komisji wyborczej". Warto jednak pamiętać, by odpowiednio wcześniej zgłosić swoją chęć.

Opisywane zgłoszenia będą przyjmowane do czwartku, 12 października, do godz. 16:00. Można zapisać się "w dni robocze od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów (22) 298 59 00 lub 720 915 300 lub na adres mailowy: [email protected]".

- Usługa ta skierowana jest tylko do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (lub równoważne) i jednocześnie poruszających się na wózkach. W ramach usługi realizowany jest tylko przewóz do lokalu wyborczego i z powrotem. Podczas zamawiania przewozu konieczne jest poinformowanie przewoźnika, że jest to przewóz na wybory - przekazali urzędnicy.

Wybory 2023 - najważniejsze daty i informacje

Ratusz przypomniał jednocześnie, że od 2 do 12 października "wszystkie Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w urzędach dzielnic oraz Wydział Ewidencji Ludności i Rejestracji Pojazdów właściwy dla Dzielnicy Śródmieście przy ul. Leona Kruczkowskiego 2, będą czynne do godz. 18:00". Wszystko po to, aby mieszkańcy Warszawy mogli załatwić sprawy związane bezpośrednio z wyborami 2023.

Do 2 października warszawiacy mogą zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I zamiar głosowania korespondencyjnego. Ratusz wymienił następujące sposoby:

  • ustnie – osobiście, w siedzibie Komisarza Wyborczego w Warszawie I przy pl. Bankowym 3/5 wejście B, pokój 42 (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 16:15;
  • pisemnie – wypełniając formularz;
  • w formie elektronicznej – wypełniając formularz oraz wysyłając go za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • telefonicznie na numer telefonu 22 243 08 00 – w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych;
  • telefaksem na numer 22 695 61 36;
  • w formie elektronicznej na adres: [email protected].

- W razie wysłania dokumentów pocztą zwykłą o dotrzymaniu terminu rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do Komisarza Wyborczego I w terminie do 2 października 2023 r. - zaznaczono.

Kolejną kluczową datą będzie 6 października, do kiedy można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Do 12 października można natomiast złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Quiz o wyborach. Jesteś gotowy na głosowanie?

Pytanie 1 z 10
W którym roku odbyły się poprzednie wybory parlamentarne?

Banery i plakaty wyborcze - zobacz zdjęcia:

Tłumy na marszu Miliona Serc w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE