Dziś koniec roku szkolnego: Jak będzie wyglądał podczas pandemii koronawirusa?

2020-06-26 6:44 alg
Egzamin ósmoklasisty 2020. Przecieki - język polski. Co dzieje się w szkołach? [RELACJA]
Autor: Szymon Kępka Warszawa

Stołeczne szkoły przygotowują się do zakończenia roku szkolnego. Nie ma jednak mowy o uroczystościach, apelach i akademiach. Niewielkie spotkania odbędą się na otwartym powietrzu, świadectwa uczniowie będą odbierać pojedynczo. Każda szkoła ustala formę pożegnania we własnym zakresie - warunek jest jeden, musi być bezpiecznie.

Po trudnym semestrze - smutne zakończenie roku szkolnego

Przez pandemię uczniowie mogą zapomnieć o uroczystym pożegnaniu ze szkołą i przedwakacyjnym spotkaniu z kolegami - wszystko z powodu zakazu gromadzenia się. O tym, jak ten dzień będzie przebiegał, decydują dyrektorzy. Warunek jest jeden - zapewnienie uczniom i nauczycielom bezpieczeństwa.

"Nie ma odgórnych miejskich wytycznych - główna wytyczna jest taka, by zachować reżim sanitarny. Wciąż nie można się gromadzić, co oznacza że nie wchodzą w grę uroczystości w aulach, dla uczniów wszystkich klas" - mówi rzeczniczka urzędu miasta Karolina Gałecka.

10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Władze szkół dwoją się i troją, by znaleźć kompromis między szansą na pożegnanie, a przestrzeganiem norm sanitarnych. W wielu placówkach uroczystości, podobnie jak wcześniej lekcje, przeniosą się do internetu - choć są także wyjątki.

"W szkole spotkamy się tylko z uczniami ostatnich klas, którzy kończą szkołę i chcą się pożegnać. Zorganizujemy to tak, że uczniowie osobnych klas nie będą mogli się spotkać, żeby uniknąć tłumów. Zaproszeni będą tylko rodzice, tak żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie" - mówi Aleksandra Olszewska, nauczycielka z Bednarskiej Szkoły Podstawowej.

Przypomnijmy, zakończenie roku szkolnego już w najbliższy piątek 26.06.