#WspieramGastro: Nowa platforma do zamawiania jedzenia, która ma uratować restauracje

2020-04-08 16:52 STAN
#WspieramGastro: Nowa platforma do zamawiania jedzenia, która ma uratować restauracje
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Właśnie ruszyła pierwsza niezależna platforma internetowa do zamawiania jedzenia na wynos. Cały dochód ze sprzedaży będzie trafiał bezpośrednio do przedsiębiorców. To sposób na walkę z kryzysem, do którego doszło po zamknięciu przez rząd restauracji. Obecnie lokale gastronomiczne mogą prowadzić wyłącznie usługi "na wynos" i "na dowóz".

Wprowadzone restrykcje, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowały kryzys w branży gastronomicznej. Z dnia na dzień tysiące warszawskich restauracji, barów i kawiarni straciło klientów i ponad 90 proc. obrotów. Część lokali musiało się zamknąć. Niektóre restauracje zdecydowały się na wprowadzenie voucherów, które będzie można wykorzystać po zakończeniu pandemii. Powstała też platforma, która ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom.

– W ubiegłym tygodniu ogłosiłem program pomocowy dla przedsiębiorców. Restauratorzy mogą skorzystać z obniżki czynszu za wynajem lokalu miejskiego, zmniejszenia opłat za dzierżawę czy zwrotu opłat w przypadku rezygnacji z prowadzenia ogródka – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

#WspieramGastro

Na platformie www.wspieramgastro.warszawa.pl/ każdy restaurator może stworzyć swoje menu i sklep online - oparty na wspólnej domenie. Już można skorzystać z bogatej oferty kilkunastu lokalnych restauracji. Lokali gastronomicznych na platformie cały czas przybywa.

To projekt niezależny od wielkich, sieciowych przedsięwzięć. Tym, co odróżnia tę platformę od innych, jest brak prowizji. Wielkie międzynarodowe firmy pobierają od restauracji nawet 40 proc. prowizji za obecność na swoich platformach. W przypadku #WspieramGastro tej opłaty nie ma, przychód zasila w całości budżet warszawskich przedsiębiorców.

 

Warszawscy restauratorzy, choć sami w trudnej sytuacji, chcą pomagać lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu. Firmy obecne na platformie #WspieramGastro zadeklarowały, że udzielą znaczących rabatów dla pracowników ochrony zdrowia lub przekażą im posiłki.

– Wspieramy tę inicjatywę i kibicujemy jej. I zachęcamy warszawianki i warszawiaków: jeśli tylko możecie, pomóżcie. Kupujcie lokalnie. Wspierajcie lokalnie. Pomóżcie swoim sąsiadom! W tych trudnych dniach musimy być wobec siebie solidarni – mówi prezydent stolicy i dodaje: – W taki sam sposób, w jaki dziś promuję oddolną inicjatywę firm gastronomicznych, będę promował podobne inicjatywy innych branż. Jeśli macie pomysły, propozycje – zgłaszajcie się do nas. Będziemy starali się pomóc tak, jak możemy.

5 sposobów na to, jak nie dotykać swojej twarzy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.