Światełka znowu w Wilanowie. Królewski Ogród Światła powraca

Na terenie pałacu króla Jana III Sobieskiego startuje jedna z największych zimowych atrakcji Warszawy: Królewski Ogród Światła, czyli "światełka w Wilanowie". Ze względu na rosnące ceny prądu tegoroczna edycja budzi wśród mieszkańców mieszane uczucia.

W tym roku Królewski Ogród Światła będzie działać w Wilanowie już po raz jedenasty. Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Raffaello zapraszają do historycznych ogrodów na czasową wystawę świetlną, która zostanie otwarta w sobotę 8 października 2022 r. o godz. 17.00. Królewski Ogród Światła będzie czynny do 26 lutego 2023 r.

Królewski Ogród Światła - godzina otwarcia i ceny biletów

Królewski Ogród Światła od sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy zarówno dla warszawiaków, jak i turystów. Ten sezon przyniesie jednak wiele zmian. Goście wystawy będą mogli podziwiać jej całkowicie odmienione oblicze. Jak zapewnia muzeum, i starsi, i młodsi znajdą wiele interaktywnych i edukacyjnych atrakcji stwarzających możliwość świetnej zabawy.

Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od 8 października w godz. 17.00–21.00, a od 2 listopada w godz. 16.00–21.00.

Od poniedziałku do czwartku zapłacimy 20 zł za bilet normalny i 10 zł za bilet ulgowy. W piątki, soboty i niedziele oraz inne dni z pokazami mappingów bilety będą dwukrotnie droższe. Normalny będzie wtedy kosztować 40 zł, a ulgowy 20 zł.

– To będzie nasz jedenasty sezon. Stworzenie tak wyjątkowego miejsca było ogromnym wyzwaniem. Nawet w trudnym zeszłorocznym okresie pandemii udało nam się udostępnić ekspozycję gościom i zapewnić im bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że korzystając z najnowocześniejszej technologii mamy możliwość ożywić historyczne elementy i sprawić, że ogród jest niezwykle popularny. Królewski Ogród Światła zyskał mnóstwo wiernych odbiorców, którzy odwiedzają go nawet kilkukrotnie podczas jednego cyklu. Bardzo się z tego cieszymy. Dla naszych zwiedzających mamy wyjątkową niespodziankę. W 2022 r. kompletnie przebudowywaliśmy ekspozycję. Nowy projekt to przede wszystkim nowe efektowne instalacje, które przygotowywaliśmy już od zeszłego roku. Jestem przekonany, że wystawa zachwyci gości jeszcze bardziej i sprawi, że z wizytą do Wilanowa przyjadą ludzie z najdalszych zakątków nie tylko Polski, ale także ze świata - mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Iluminacje w Warszawie nie zgasną

Z powodu rosnących cen prądu wielu warszawiaków ma wątpliwości, czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie powinno organizować w tym roku Królewski Ogród Światła. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że warszawski samorząd zamierza szukać oszczędności w wydatkach na energię. Ze względu na wieloletnią umowę urząd miasta nie może zrezygnować z iluminacji na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie, ale zamierza na przykład... ograniczyć liczbę czajników elektrycznych w urzędach. Tymczasem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - które nie podlega samorządowi, ale bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego - informuje, że realne wydatki na prąd są minimalne. Okazuje się, że Królewski Ogród Światła zużywa przez cały sezon mniej prądu, niż jedno mieszkanie.

- Wszystkie elementy, które posłużyły realizacji wystaw czasowych pod łączną nazwą Królewski Ogród Światła są energooszczędne, bazują na diodach LED w liczbie ponad 400 000 i zużywają 35 kWh jako całość podczas pięciomiesięcznej instalacji. W przeliczeniu na miesiąc to ok. 5250 kW, czyli 0,63% z całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną przez muzeum w czasie wystawy, aby zabezpieczyć podstawowe funkcjonowanie instytucji - przekazało portalowi eska.pl wilanowskie muzeum.

Muzeum zapewnia, że projektując i planując wystawy kładzie ogromny nacisk na jak najmniejszy pobór prądu przez tworzące wystawę elementy świetlne. Wykonawcy składający oferty zobligowani byli przedstawić energooszczędne rozwiązania, tak aby wystawy nie zagrażały środowisku naturalnemu i ekosystemowi Wilanowa w postaci znacznie większego śladu węglowego oraz aby zużycie energii było minimalne. Pobór energii elektrycznej podczas jednego wieczoru zimowego wyświetlania wystaw oraz mappingu oszacowano na 175 kW oraz 210 zł brutto. Zużycie prądu podczas wyświetlania całej wystawy w czasie pięciu miesięcy to zaledwie 1,68% całości zapotrzebowania muzeum na energię elektryczną w skali roku.

Nowe iluminacje w Wilanowie

W tym sezonie na odwiedzających Królewski Ogród Światła czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Po zmroku na wystawę zaprowadzi ich znany już z poprzednich lat, 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Zobaczyć będzie można także znane z ubiegłorocznych edycji: bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu.

Pozostałe instalacje są całkowicie nowe. To m.in. świetlne instalacje na tarasie górnym ogrodu, które nawiązują do astronomicznych pasji króla Jana III. Niespodzianką będą też elementy nawiązujące do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Całkiem nowa instalacja znajdzie się również w Ogrodzie Różanym Raffaello, który podczas tegorocznej edycji wystawy rozkwitnie nowym blaskiem. Marka Raffaello przygotowała wielkoformatowe kwiaty, do stworzenia których inspiracją były różne odmiany róż wstępujących historycznie w ogrodach pałacu.

W Obserwatorium goście będą mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku. Strefa Hemisfery pozwoli na odnalezienie własnej planety. Cały szereg atrakcji powstał z myślą o najmłodszych i to im poświęcona jest strefa w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. Dzieci zwiedzą tam mitologiczny labirynt. Natomiast w Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po przybiciu piątki ulubionemu pupilowi króla Jana III na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną, uciekającą wydrę.

Mappingi w Wilanowie

Na fasadzie pałacu w piątki, soboty, niedziele i wybrane święta będą pokazywane mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. Podczas mappingów w pałacowych oknach pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Maria Kazimiera. Widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku, pokazu tańców dworskich.

Jak przypomina muzeum, Królewski Ogród Światła jest od lat źródłem przychodów umożliwiających prowadzenie prac konserwatorskich, programów edukacyjnych i wydawniczych, a także pielęgnację ogrodów. Dotacja przekazywana przez ministerstwo nie wystarczy do zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z opieką nad zabytkami. Muzeum zaznacza, że musi też zarabiać, a organizacja popularnej zimowej wystawy stwarzała takie możliwości. Z kolei publiczność ją lubi i głosuje kupując bilety wstępu.

Jak dojechać z centrum do Wilanowa?

Z centrum Warszawy można dojechać do Wilanowa na kilka sposób. Jeśli chcemy skorzystać z metra, musimy wysiąść na stacji pierwszej linii Wilanowska, następnie przesiąść się do autobusu 139, 200 lub 251 i przejechać jeszcze 13 minut do przystanku Wilanów.

Z pl. Zamkowego Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu do Wilanowa kursują autobusy 116 i 180, które teoretycznie pokonują trasę w około 35 minut. W praktyce musimy liczyć się z korkami związanymi z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Dojazd samochodem jest bardzo prosty. Wystarczy zjechać na Wisłostradę i kierować się na południe aż do ul. Vogla, następnie zawrócić i skręcić w prawo w ul. Kostki Potockiego. W tym miejscu znajduje się płatny parking dla odwiedzających Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pierwsza i druga godzina postoju kosztują po 5 zł, kolejne - po 10 zł.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Depeche Mode zagrają na PGE Narodowym. Wiemy, kiedy ruszy sprzedaż biletów
  2. Część kierowców autobusów dostała podwyżki
  3. Tani węgiel z dopłatą od rządu. Cena za tonę? Tylko 1000 zł - zapowiedział Jarosław Kaczyński
Niedoróbki na nowych stacjach metra w Warszawie. Niedziałające windy i ruchomy chodnik
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE