Stan epidemiczny w Polsce: Od soboty zamknięte galerie handlowe i restauracje

2020-03-14 10:13 AGO
Premier Mateusz Morawiecki
Autor: Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta Premier Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki ogłosił, że od północy zamknięte będą galerie handlowe, a także restauracje, puby i kawiarnie. Granice Polski zostały zamknięte dla cudzoziemców.

Stan epidemiczny w Polsce

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. To zgodnie z ustawą jest stan, który pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa - ogłosił premier Morawiecki.

Ograniczenia

Z piątku na sobotę ograniczamy działalność galerii handlowych, w których zostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Inne sklepy w galeriach pozostaną zamknięte - informuje premier. Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich barów, pubów, miejsc rozrywki. Chcę podkreślić, że wszystkie restauracje, które funkcjonują i mają taką możliwość, mogą świadczyć tzw. usługi na wynos, z dowozem. Dodatkowo ograniczamy zbiorowe zgromadzenia do liczby 50 osób. W ten sposób przechodzimy na wyższy szczebel ochrony społeczeństwa.

Banki i placówki finansowe będą działały normalnie.

Wprowadzone zostaną także kontrole na polskich granicach. Podjęto decyzję o zamknięciu granic na 10 dni z możliwością przedłużenia. Osoby, które wracają z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową. Granice zostaną zamknięte dla cudzoziemców. Wyjątek stanowią osoby, które mieszkają w Polsce na co dzień. Transport cargo będzie działał. - Nie ma obaw, że zabraknie żywności - podkreślił premier. Zawieszone zostaną także międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Ruch samochodowy dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej. Utrzymane zostaną loty czarterowe, aby Polsacy mogli wrócić do kraju.