Joe Biden w Pałacu Prezydenckim

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS Joe Biden w Pałacu Prezydenckim

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Polityk odwiedzi Warszawę

2023-02-13 9:40

Prezydent USA Joe Biden w przyszłym tygodniu ponownie odwiedzi Polskę, zaczynając swoją wizytę od spotkania z Andrzejem Dudą w Warszawie. Jaki jest cel tego drugiej wizyty amerykańskiego polityka w naszym kraju?

W piątek Biały Dom poinformował o zaplanowanej na 20-22 lutego wizycie prezydenta Bidena w Polsce. Podczas wizyty amerykański polityk spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj również: To tu Joe Biden wygłosi swoje przemówienie. Jaką historię skrywają Arkady Kubickiego?

- Chcielibyśmy, by zostało ogłoszone powstanie stałych baz wojsk NATO w Polsce, ale są to decyzje amerykańskie - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk pytany w Polskim Radiu 24, czy można spodziewać się ogłoszenia takiej decyzji podczas zbliżającej się wizyty w Polsce prezydenta USA Joe Bidena.  

Czytaj także: Joe Biden w Polsce - data i plan wizyty prezydenta USA w Warszawie

Wizyta Joe Bidena w Polsce

- Joe Biden będzie miał wystąpienie przed rocznicą brutalnej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę. Odniesie się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wspomóc naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji - zapewniła tymczasem Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu.

Będzie to druga wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce. Pierwszy raz amerykański przywódca odwiedził nasz kraj w marcu 2022 roku. Z całą pewnością tym razem polityk również rozpocznie swój pobyt od odwiedzenia Warszawy.

- W pierwszej kolejności odbędzie się spotkanie dwustronne z prezydentem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy będą dotyczyły spraw natury bezpieczeństwa, ale także spraw, które są dzisiaj na agendzie stosunków polsko-amerykańskich - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.

W najbliższych dniach z pewnością poznamy szczegółowy harmonogram wizyty Joe Bidena w Polsce. Będziemy o nim informować naszych czytelników.

Czytaj także: Tak Warszawa dźwignęła się z gruzów. Wyjątkowe zdjęcia odbudowującego się miasta

Przejazd kolumny z Joe Bidenem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE