Willa przy Podchorążych 69a

i

Autor: Google Willa przy Podchorążych 69a

Willa przy Podchorążych 69a - perła architektury Mokotowa może zostać spisana do rejestru zabytków

2022-02-01 7:58

W środku wybudowanej 100 lat temu willi przy ul. Podchorążych 69a. zachowały się m.in. elementy luksusowego wyposażenia, które przetrwały do dziś w dobrym stanie technicznym, np. grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach we wszystkich pomieszczeniach.

Historia willi przy Podchorążych 69a

Jak napisał stołeczny konserwator zabytków w latach 20. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a.

Pod pierwszym adresem mieści się obecnie Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej. Na drugiej działce, kupionej przez Zbroskiego, stoi willa, w której pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków dokonali oględzin w związku z pełnionym nadzorem nad miejskimi obiektami.

"Ze względu na wartość historyczną i artystyczną budynku, a także zapewnienie integralności zabytku i utrzymanie charakteru nadanego mu w czasie budowy oraz właściwą ochronę wnętrz przez zniszczeniem, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków" - poinformował stołeczny konserwator.

Strajk pracowników fabryki autobusów Solaris w Bolechowie.

Luksusowe wnętrza sprzed 100 lat

We wnętrzu domu przy ul. Podchorążych 69a zachowało się w bardzo dużym stopniu oryginalne wyposażenie, które pozwala wyobrazić jak luksusowo mieszkali ówcześni mieszkańcy. Jak przekazał konserwator, w dobrym stanie technicznym są drewniane boazerie holu i klatki schodowej, drzwi, drewniane schody i podłogi (w tym taflowe parkiety), kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny i sztukaterie.

Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), a nawet – szczyt mody w dwudziestoleciu - zachowany w łazience na pierwszym piętrze grzejnik łazienkowy ze stalowych rurek.

Postępowanie w sprawie wpisu willi do rejestru zabytków zostało wszczęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE