Wielki wzrost zakażeń na Mazowszu! Będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19

2021-03-03 16:13 Konrad Traczyk STAN
Wielki wzrost zakażeń na Mazowszu! Będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19
Autor: Pixabay Wielki wzrost zakażeń na Mazowszu! Będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19

Będzie więcej łóżek dla pacjentów covidowych w mazowieckich szpitalach. To reakcja wojewody Konstantego Radziwiłła na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. W środę 3.03.2021 r. odnotowano najwyższą liczbę nowych przypadków od listopada ubiegłego roku - blisko 16 tys. zakażeń. Obecnie na Mazowszu zajętych jest już ponad 70 procent miejsc.

Więcej łóżek w mazowieckich szpitalach

Więcej łóżek ma być m.in. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Banacha, przybędzie ich także w UCK WUM przy Lindleya. Jak mówi rzeczniczka wojewody mazowieckiego, Ewa Filipowicz - to reakcja na dynamicznie zmieniającą się sytuację koronawirusową.

- Zgodnie z decyzjami wojewody, od początku marca przywrócone mają być miejsca dla pacjentów z COVID-19 w kilku mazowieckich szpitalach. Łącznie ponad 260 łóżek. Pacjenci są też hospitalizowani w kilku szpitalach tymczasowych w województwie. Od początku tygodnia pacjentów przyjmuje też szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie - mówi Ewa Filipowicz.

MATURA 2021 Maturzyści z Nowego Sącza o próbnych egzaminach

Przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza Krzysztof Strzałkowski apeluje jednak, by liczbę łóżek zwiększać w porozumieniu z dyrektorami szpitali.

- By działania pana wojewody - podobnie jak było jesienią - nie zabierały w sposób drastycznych miejsc pacjentom, których ominęła infekcja COVID-19, a chorują na wiele innych przypadłości, które trzeba natychmiast leczyć - tłumaczy Krzysztof Strzałkowski.

Lekarze zaniepokojeni

Więcej łóżek decyzją wojewody ma zostać uruchomionych m.in. w stołecznym szpitalu Orłowskiego. Jednak, jak mówi dyrektor placówki, Leszek Kliś - nie jest to proste.

- W ciągu najbliższych 2-3 dni muszę opróżnić łóżka w 2 oddziałach. Jest to 40 pacjentów, więc tak szybko nie jest to możliwe. Nie mogę mieszać pacjentów covidowych i niecovidowych - tłumaczy Leszek Kliś.

Ostatniej doby w województwie mazowieckim odnotowano 2750 nowych zakażeń COVID-19.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!